| oua a întrebat:

Am 14 ani si am o problema. De cateva zile pielea penisului mi se decojeste, se exfoliaza cat si pe capul penisului si pe el. Am citit pe net ca cica ar fi de la augumentin... Mai inainte cu 2-3 zile am luat aceasta pastila. De la asta o fi sau e vreo boala cv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnSimon1983 a răspuns:

Salut.

Cred ca e de la antibiotic. Antibioticul iti distruge flora fie intestinala fie din interiorul penisului. Fiecare persoana ca e barbat sau femeie are o flora atat vaginala cat si in interiorul penisului. Iti recomand sa mergi la medicul de familie sa-ti dea ceva pastile de refacere a florii. Si inca ceva, sa te speli pe maini de mai multe ori ca sa elimini ipoteza ca poate nu ai fost curat si ai contactat ceva mivrob sau virus. Daca vrei, acceseaza lumeaplantelor.info. Vei gasi raspuns la intrebarea ta sau cel putin un sfat adecvat. Sper sa te ajute acest raspuns.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Augmentinul determina un dezechilibrul al florei vaginale care duce la aparitia unei infectii cu Candida, ceea ce patesti si tu. Trebuie sa te vada pediatrul sa-ti recomande un unguent potrivit varstei tale.

Abh
| Abh a răspuns:

Ai facut o micoza din cauza antibioticului. Foloseste unguentul de Clotrimazol, local, dimineata si seara, cel putin 5 zile, iar intern, bea o singura doza de Fluconazol de 150 mg.

| onasis1961 a răspuns:

Păi ai luat o pastilă sau ai făcut tratament? Că nu cred că avea o pastilă atât de mare efect, cu condiţia să nu fii alergic la antibiotice!

| HappyGrumpy a răspuns:

Sau de la frecare excesiva, fa o pauza de masturbare si trece, boala n-ai de unde daca nu faci sex, doar daca nu esti curat pe maini.