| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si am un testicul partial coborat. El la nastere a coborat dar pe parcusul anilor a "urcat" si nu mai coboara. Nu am apelat la nici un medic pana acum.
De cativa ani testiculul nu mai coboara.
Nu simt nici un fel de durere.
Cand eram mic am fost operat de hernie, are vreo legatura? Va rog ajutati-ma. Spuneti-mi ce sa fac, sa apelez la un medic? Si daca nu apelez la medic si testiculul ramane asa, partial coborat, pot pati ceva?
Testiculul se afla in zona prepubica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie sa apelezi la un medic. Testiculul trebuie coborat si fixat in scrot, sau scos chirurgical. Un testicul care nu este coborat pana la varsta pubertatii are risc foarte mare de a forma tumori la varsta tanara (inainte de 40 de ani)

| aXy99 a răspuns:

Aveai niste vene dilatate la testiculul lasat?

Daca nu mai ai probleme si nu te doare nu cred ca are rost sa te duci la doctor.

| Ionut070104 a răspuns (pentru aXy99):

Adica vene dilatate?

| RobertMoon a răspuns:

Nu este nicio problema, multa lume are chestia asta și nu e nimic. Dacă nu simți dureri sau alte lucruri nu are loc sa te îngrijorezi.

| Ionut070104 a răspuns:

El va cobora candva? Sau va ramane asa mereu?