| StefanOprea a întrebat:

Salut, am 14 ani si astazi am fost la controlul pentru ochi pentru ca port ochelari. Doctora mi-a spus ca vad cu ochiul stang 30% si ca as putea sa vad cu el daca port ochelari 50% si ca cu ochiul drept vad in jur de 70-80% si daca port ochelari vad 100%, rezultand ca dupa spusele ei voi purta ochelari toata viata. Dar eu nu o cred pentru ca stiu ca sunt operatii avansate dupa 18 ani si ca pana sa ajung acolo sunt metode naturiste cu care pot sa imi maresc sansele de a vedea mai bine cu si fara ochelari. Ceea ce ma cam ingrijoreaza este faptul ca aceasta problema sa nu ma afecteze in a juca fotbal de performanta. Pentru ca am un vis. Sunt sigur ca nu sunt primul "fotbalist" care are probleme cu vederea dar vreau sa joc la capacitatea mea maxima. Cam ciudat e ca doctora asta e cam realista/rea si mereu spune si in trecut cand erau sanse ca acum sa fiu vindecat, ea mereu era negativista. Sau poate realista. Cert e ca acum 3 ani m-a pus sa port un bandaj pe ochiul drept si sa port ochelari, am purtat incontinuu timp de 1 saptamana si pe o perioada indelungata 2 ore pe zi. Cand m-am dus in sfarsit la control, eram fericit ca o sa scap poate de bandaj si ca o sa ma o vedere mai buna. Ea a zis ca n-are timp sa ne faca un control de 5 minute. Si tata s-a enervat si am plecat si mi-a dat bandajul jos. Si eu nu prea am purtat si din cauza asta ochelarii pana acum, doar la scoala si in casa. Poate ca atunci mi-as fi revenit. Dar nu vreau sa cred ca e totul pierdut pentru ca nu este! Voi ce credeti? Va rog spuneti-mi ceva optimist dar si real, chiar am nevoie de o veste buna pe ziua de azi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Marus91 a răspuns:

Cand mergi la fotbal poti purta lentile
nu te mai stresa pe tema asta, gandeste pozitiv si totul o sa se rezolve pana la urma (operatie tratamente)

| StefanOprea explică (pentru Marus91):

Fotbalisti mari poarta lentile de contact in timpul meciului/antrenamente? Nu ii deranjeaza?

| ExXxTxAxSxYx a răspuns:

In primul randa este doctorita sau sora medicala dar in nici un caz(doctora).Nu trebuie sa iti faci mare grija in privinta asta pe cand deja iti vei sti viitorul,vederea se poate recupera cu timpul, este asa numita operatie lazer care se efectueaza la orice varsta, o coleaga de a mea de clasa a facut acelasi lucru si a ajutat-o foarte mult! In cativa ani vederea ta se va recupera destul de multisor dar nici o data nu va mai fi perfecta cu parere de rau, dar poti sa ajungi intr-o stare cand nu vei mai purta ochelari, dar daca nu vei respecta igiena corecta a ochilor vei avea iarasi de suferit.Bafta sper ca te-am ajutat!

| StefanOprea explică (pentru ExXxTxAxSxYx):

Stiu ca operatia laser se face dupa 18 anii, de ce nu voi mai vedea perfect? Si care e diferenta intr-e?

| StefanOprea explică (pentru ExXxTxAxSxYx):

De fapt, daca stai sa te gandesti bine, nimeni nu are vederea perfecta. Vederea ni se schimba in functie de activitatea zilnica si de alimentatie. Crescand si Scazand. Am citit pe un site cu operatie laser:,, Atentie! Acuitatea vizuala obtinuta postoperator nu va depasi acuitatea vizuala maxima ce poate fi obtinuta cu cea mai buna corectie cu ochelari.,, Cum adica cea mai buna corectie cu ochelari, acum cand vad cu ochelari nu e ca si cum ati vedea voi cei care nu purtati ochelari? Si daca as face operatia, si as avea grija de ochii mei prin diferite exerciti naturale, mi-ar mai scadea vreodata? Si sa-r imbunatati vederea?

| ExXxTxAxSxYx a răspuns (pentru StefanOprea):

Da,cu siguranta ti s-ar imbunatati, dar nu va avea loc intr-un timp cat de cat scurt.

| StefanOprea explică (pentru ExXxTxAxSxYx):

Asta e bine, daca ati citit intrebarea bine, am spus ca cu ochiul stang vad mai slab. Doctorita a spus ca daca as vedea ca si cum as vedea ochelari (Cum vad acum cu ochelari) As vedea 100% adica normal cu ochiul drept, dar cu ochiul stang decat 50%. Asta nu pot correcta? Nu e chiar deranjator, adica nu ma simt ca un ciclop, si nu e ca si cum nu vad deloc cu ochiul stang. Pot repara asta sau ma poate afecta? +Fotbalisti nu au voie sa isi faca operati? Vad multi fotbalisti care poarta ochelari sau care au lentile de contact dar de ce nu fac operatie + exerciti si scapa de ei?

| ExXxTxAxSxYx a răspuns (pentru StefanOprea):

Da poti repara.Nu consta nimic in a fi fotbalist si a nu-ti face operatii,operatiile, in cele mai multe cazuri sunt mai folositoare decat a juca, nu am auzit ca fotbalistii sa nu isi faca operatii dar poate ca ei nu-si fac operatii deoarece, cand si-o fac risca sa nu joace o perioada fotbal deoarece trebuie sa se refaca, ca dupa orice operatie.

| Sayiumi a răspuns:

Poți purta lentipe de contact, in rest calm eu am vedere slabă 12% cât ai tu e puțin cred că ai o dioptrie mică de 0, 50. 0, 75 sau 0, 25 pentru fleacuri de astea nu te operezi poartă lentile de contact

| Betty111111111111111111 a răspuns:

Cand mergi la fotbal poti purta lentile