| ZuuZuzz a întrebat:

Am 14 ani si cred ca am apendicita. Simt o apasare in zona abdomenului mai mult catre partea dreapta (acolo mai jos), ma doare tare sad, am ameteli (foarte dese), ma doare capul si piciorul drept il simt putin amortit catre genunchi si in partea de sus ma doare, asta nu cred ca e de la apendicita, dar respir destul de greu. E posibil sa am apendicita? Ce sa fac?
Intr-un fel, nu stiu de ce, as vrea sa am. straight face Vreau mai multe detalii despre simptomele apendicitei. Si cum poti face?
Dau funda :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Apendicita este un sindrom abdominal acut sau cronic determinat de inflamația septică sau aseptică a apendicelui ileocecal. Procesul inflamator apendicular acut debutează cu congestie și edem, și poate evolua până la gangrenă, cu perforație și peritonită localizată sau generalizată, sau poate evolua spre cronicizare, după remiterea sub tratament conservator a puseului acut, cu apariția de leziuni degenerative în grosimea peretelui apendicular. Apendicita cronică poate să apară fie prin cronicizarea unei apendicite acute, fie ca atare de la început.
Principalul simptom al apendicitei este durerea abdominală. Această durere poate semăna cu o indigestie sau cu o mișcare a intestinelor ori o trecere de gaze.
Semnele și simptomele clasice de apendicită includ:
- durere abdominală; inițial aceasta este vagă, difuză sau surdă, intermitentă sau colicativă (fiind o durere viscerală), localizată periombilical (în jurul buricului) sau în hipogastru (sub buric), urmând ca într-un interval de 4-12 ore să devină mai intensă, continuă și să localizeze în fosa iliacă dreaptă (prin iritarea peritoneului din jurul apendicelui apare durerea somatică).
- anorexia (inapetența) este prezentă la majoritatea pacienților și precede apariția durerii.
- grețuri însoțite de vărsături repetate; de asemenea poate fi prezentă pierderea apetitului alimentar.
- constipație, durere de spate, o febră ușoară sau o meteorizare a abdomenului; la vârstnici, la copii și în anumite localizări atipice (retrocecală, pelvină) poate apărea diaree.
- stare de oboseală și senzație de pierdere a energiei.

Eu îţi recomand să faci un control medical pentru a fi mai sigură ce problemă ai cu adevărat.

Sănătate!

8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Trebuie sa mergi de urgenta la medic pentru investigatii.Anunt-o pe mama ta ce simptome ai si sigur te va duce la un consult.Nu amana pentru ca pot sa apara complicatii.Ai grija de sanatatea ta!

| ZuuZuzz explică (pentru Raniia):

Daca o sa ii zic la mama o sa spuna: 'E o infecti urinala, vezi daca nu asculti cand iti zic sa umbli cu papucii de casa?!' + ca tocmai s-a operat o prietena si o sa creda ca vreau si eu la sputal laughing. Daca palpez ce trebuie sa simt?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru ZuuZuzz):

Aveti cabinet medical la scoala? Macar mergi acolo si descrie sintomele.Si nu uita data ultemei menstratiei ca te-ar putea intreba

| Raniia a răspuns (pentru ZuuZuzz):

Mama ta trebuie sa intelega ca orice ar fi legat de sanatatea ta este direct raspunzatoare ca parinte.Maine dimineata daca durerea persista sa te duca la medic pentru investigatii. Eventual daca nu vrea, mergi la cabinetul medical din scoala si o rogi pe asistenta sa o sune sa-i explice situatia ta. Daca mama ta nu va intelege asistenta de la cabinent va suna la serviciul de urgente si te va interna pentru investigatii.O noapte linistita fara durere iti doresc!

| BiuL a răspuns:

Ameteala si amorteaza piciorului nu prea au legatura cu apendicita.
Eu cand am avut boala respectiva, am avut febra, frisoane, greata, varsaturi. Diagnosticul se pune doar de un medic specialist. Vezi ca apendicita in timp (cateva zile) se transforma in peritonita care duce la deces happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar fi bine sa mergi la medic.
http://www.csid.ro/health/apendicita-cauze-simptome-tratament-3825721/
Te pup!

| Dennii14 a răspuns:

Buna. Cred ca ai apendicita si eu am avut. Si durerile astea m-au tinut asa tare cam o saptamana, cand intr-o zi am iesit plangand de la scoala, iar cand am ajuns la spital cei de acolo mi-au zis ca era sa fac complicatii si sa risc chiar sa si mor. Deci eu te sfatuiesc sa te grabesti sa mergi la un medic, la un spital sa te consulte.

| Chriis a răspuns:

Bună.
Hmm. Din câte ai descris s-ar putea să ai, eu zic să te duci la un control la spital, nu te costă nimic şi să încerci să te duci cât mai repede.
Eu când am avut apendicită m-a durut în jurul buricului, tot aşa, mi-a amorţit piciorul drept şi...
Să nu îţi fie frică. Este ceva mai special în viaţă. Când te trezeşti după operaţie te simţi pe altă planetă laughing.
Îţi recomand să te duci la un control la spital... E cel mai sigur.
Succes :*.