| Gatejoiu_Andrei_2000 a întrebat:

Am 14 ani si nu prea dorm. Ma culc in medie pe la 3 si ma scol pe la 10 dar doar deschid ochii putin si dupa dorm pana pe la 12-13. Cam la 2-3 saptamani sau mai des, cand ma ridic de exemplu de pe scaun sau din pat si ma duc undeva "ametesc". Nu cad din picioare sau ceva, doar ca timp de cam 4 secunde nu pot misca si nu imi pot controla corpul, doar tremur de parca as fi curentat. Credeti ca am vreo boala gen epilepsie sau doar de la somn si faptul ca m-am ridicat mi-au cauzat aceasta ameteala? Va rog nu exagerati si nu imi spuneti sa merg la medic, daca voiam sa fac asta mergeam direct nu mai intrebam. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa somnului de noapte deja iti afecteaza corpul!
Ar trebuii sa stii ca, intre orele 10 si 2 noaptea, NUMAI cand dormim, corpul nostru secreta 2 hormoni: serotonina si melatonina.
Culcandu-te dupa ora 2 noaptea, tu privezi corpul de acesti 2 hormoni care in timp, lipsa lor iti afecteaza grav sanatatea.
Deci, ceea ce experimentezi tu acum, sunt deja probleme de sanatate care vor continua sa se accentueze, daca nu te culci la ora 10, ca sa se restabileasca producerea de hormoni.
Lipsa totala a hormonilor serotonina si melatonina, duce la paranoia, probleme ale sistemului nervos, dereglari hormonale mari si probleme mentale.
Iata cateva articole foarte relevante in cazul tau:
https://dozadesanatate.ro/lipsa-somnului-consecinte-grave-pentru-sanatate/
http://www.sfatulmedicului.ro/......erul_14687

https://www.medlife.ro/......omnul.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......unse_12083

1 răspuns:
| Dalmore a răspuns:

Somnul e important. Poti aveam multe probleme daca nu dormi bine, mai ales la varsta ta, cand esti in crestere. Ti se poate opri cresterea in inaltime. Nu exagereaza nimeni, asta e o problema reala si ar trebui sa-ti reglezi programul daca vrei sa fii sanatos fizic si psihic de acum inainte.