| andreeandreei a întrebat:

De ce ametesc atunci cand ma ridic de pe scaun sau din pat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Oboseala si slabiciunea sunt doi termeni adesea folositi ca sinonime, dar in realitate ei descriu doua senzatii diferite. Este important ceea ce se intelege prin "ma simt slabit" sau "ma simt obosit", deoarece orienteaza spre depistarea cauzei acestor simptome.
Slabiciunea reprezinta senzatia de scadere a fortei musculare sau fizice si senzatia ca este nevoie de un efort in plus pentru activitatile zilnice care necesita miscarile mainilor, picioarelor sau altor muschi.
Oboseala reprezinta senzatia de extenuare, istovire si lipsa de energie.
Atat slabiciunea cat si oboseala sunt simptome si nu boli. Deoarece acestea pot fi determinate de o varietate de afectiuni, importanta slabiciunii si oboselii poate fi determinata doar atunci cand sunt evaluate alaturi de alte simptome.
Cuprins articol

Generalitati
Slabiciunea
Oboseala
Tratament la domiciliu
Simptome care necesita supravechere in timpul tratamentului la domiciliu
Profilaxie

Slabiciunea
Sus

Slabiciunea generala apare de obicei dupa o activitate intensa, cum ar fi de obicei dupa un efort fizic sustinut (de exemplu, o drumetie pe munte). Senzatia poate fi de slabiciune sau oboseala sau de febra musculara. Acestea dipar dupa cateva zile.
In rare cazuri, slabiciunea musculara generalizata poate fi cauzata de alte afectiuni cum ar fi:
- hipotiroidismul - determina oboseala, slabiciune, letargie, crestere in greutate, depresie, tulburari de memorie, constipatie, uscaciunea pielii, intoleranta la frig, subtierea firului de par si friabilitatea unghiilor
- hipertiroidismul - determina oboseala, slabiciune musculara, scadere in greutate, tahicardie, intoleranta la cald, transpiratii, iritabilitate, anxietate si cresterea in dimensiuni a glandei tiroide
- sindromul Guillain-Barre - o tulburarea neurologica rara, care determina slabiciune la nivelul picioarelor, mainilor si altor grupe musculare, putand determina chiar paralizie
- miastenia gravis - o boala cronica rara, care determina slabiciune si oboseala musculara rapida
- diselectrolitemii (tulburari ale nivelurilor serice de electroliti), cum ar fi hipopotasemie sau hiposodemie.

Slabiciunea musculara care se agraveaza lent necesita un consult medical specializat.
Slabiciunea musculara brusca cu impotenta functionala a unei anumite regiuni a organismului indica o tulburare cerebrala severa, cum ar fi accidentul vascular cerebral sau atacul ischemic tranzitor sau o afectiune a maduvei spinarii sau a unui anumit nerv.

15 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Se numeste hipotensiune ortostatica. Adica iti scade tensiunea cand te ridici in picioare si creierul nu mai primeste cantitatea intreaga de sange. E posibil sa ai si anemie

| SamSon a răspuns:

Lipsa de calciu sau anemie

| Pixel2009 a răspuns:

Am aceeaşi problemă. Cred că e din cauză că ai fost prea concentrată într`un anumit punct, cum ar fi când citeşti sau eşti la calc.
Sau te ridici prea brusc şi sângele o ia razna.
Astea sunt explicaţiile pe care mi le dau singurică, nu ştiu cât de adevărate sunt happy

| Niko345 a răspuns:

Eu tot am patit dar cred ca ma ridic prea repede si brusc mai ales cind is de pe somn ametesc rau, incerca sa te ridici mai incet si mai relaxat!happy

| fuckThisLife a răspuns:

Lipsa de calciu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de calciu sau anemie.la fel mi se intampla si mie.sau ai pute avea probleme cu vederea am auzit ca poti avea ameteli

| szergiu a răspuns:

Te deci la farmacie si iti cumperi vitamine.

| simona223 a răspuns:

Asa am patit sieu, e din cauza ca nu mananci destul

| simona223 a răspuns:

Din cauza ca nu manaci destul...asa am patit si eu

| Lucrian a răspuns:

Asa cum zice si TPU, raspuns sigur ai de la medic.
Exista o probabilitate sa ai lipsa de calciu (cum a avut si sotia mea). Daca asta e cauza iti recomand un calciu natural, nu sintetic (sugestii concrete iti pot da prin mesaj privat daca te intereseaza, ca sa nu fac reclama)

| Struţul a răspuns:

Ca esti urata

| cobra15 a răspuns:

Cel mai probabil din cauza faptului ca te ai ridicat brusc si ai tras aer in piept iar asta a adus la o oxigenare puternica a creierului si de asta ai ametit, stai linistita ca nu e grav

| Gymy a răspuns:

Eu cred ca este o lipsa de calciu sau o anemie...

nu cred ca este ceva grav dar cand ai oportunitatea poti sa intrebi pe cineva de specialitate

| sunshine303 a răspuns:

Este foarte posibil sa fii anemica. In cazul asta ai nevoie de calciu, efervescent de preferinta combinat cu magneziu, si de sucuri de morcovi si sfecla rosie. Sanatate! Multa!happy

| florentzik321 a răspuns:

Pai exista mai multe cauze:deoarece nu ai mancat de ceva vreme sau foarte putin, pentru ca ai facut prea mult efort sau deoarece ai fost foarte stresata. daca raspunsul meu te ajuta cu ceva te rog mult de tot sa imi dai fundita.