| Phoenixfu a întrebat:

Salut, am 14 ani si vreau să-mi pun aparat dentar dar vreau sa știu câteva chestii înainte.
Pentru cei ce aveți aparat dentar sau cei care se pricep:

1. Am dintii de sus, cei din față destul de mari + strunga, aparatul dentar mi-i poate micșora? Adică să-i înghesuie cumva să-i înfigă acolo :))

2. Ca sa scap de strunga pe câți dinți ar trebuii sa pun aparatul, doar pe cei 2 de sus sau mai multi? Eu as vrea să-mi cuprindă și celelalte 3 grupe de dinți inafara de "lopatari", este posibil sau trebuie sa-mi cuprindă toți dinții de sus?

3. Inafara de cei de sus as vrea să-mi pun și pe cei de jos pentru ca sunt oarecum strâmbi, am sa va las o poza cu dinții ( nu-s prea îngrijiți din păcate dar după ce îmi voi pune aparat va fi alt ceva... Am un "lopatar" ciobit puțin [ va rog nu râdeți :)] ).
Din păcate natura nu mi-a dat dinți perfecți sau oarecum perfecți asa ca vreau sa le fac o modificare pentru a nu mai arata asa, nu va obosiți sa lăsați comentarii gen "sunt frumoși dinții cu strunga", etc deoarece mie nu-mi plac, și în realitate chiar nu-s frumoși.

4. Dacă e posibil să-mi pun aparat pe cele 4 grupe de dinți cam cat m-ar costa? Nu vreau unu cu safir, cu diamant sau cu ce se mai pune... Vreau unul "clasic" și simplu, fier sau ce are el.

5. După câteva luni/ani de ținut aparatul, este necesar ca după scoaterea lui să-mi mai pun ceva?

6. In legătură cu dinții de jos, pe cati dinți ar trebuii să-mi pună aparatul pentru a-i îndrepta?
Și m-ar costa pentru dinții de sus? Dar de jos? Vreau sa știu cat m-ar costa APROXIMATIV, si pot lua aparatul în rate? In rate cat m-ar costa aproximativ?
Uitați și poza cu dinții : http://m.imgur.com/n7kNVLO

Daca vă pricepeți spuneți-mi unde ar trebuii să-mi pun aparat, pe ce perechi de dinți.
Din nou, nu râdeți, știu ca nu sunt îngrijiți, în legătură cu cel ciobit, l-aș putea șlefuit la vârsta asta? Bine nu eu, ci dentistul, dacă nu merg împinși în jos pot fi șlefuiti astfel încât sa fie mai mici și cat m-ar costa?
PS: Sper să-mi răspundeți la întrebările de la fiecare punct, dau Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| justanotheruser99 a răspuns:

1. Aparatul dentar nu micșorează dinții, in schimb ii aduna si aliniază frumos, ca strunga sa dispară si sa fie drepți. Așa ca nu e o problema daca sunt puțin mai mari.
2. Aparatul nu se pune doar pe dinții care nu sunt la locul lor, ci pe toată partea ( de sus sau jos), pentru ca altfel nu se poate strânge, in așa fel încât sa îți apropie dinții.
3. Nu e nici o problema daca e puțin ciobit, exista un aparat care ti șlefuiește. Problema rezolvata.
4.Repet, daca îți pui aparat ar trebui sa iti pui pe toți dinții, astfel ca mușcătura sa îți fie corecta, daca nu, strunga ti se va muta la urmatoarea pereche de dinți. Dar daca îți pui si tu ca tot omul, dinții se apropie, se aliniaza frumos, strunga se închide, iar in spate ti se face loc pentru maselele mintii.
Împreună cu tot cu controalele lunare eu am plătit 4000 de lei pe un aparat simplu. Dar prețul variază, in funcție de cabinetul unde mergi.
5. Da, după ce scoți aparatul, va trebui sa porți un aparat de noapte, (seamănă cu o proteza de plastic, pe care ți-o pui pe dinți), care te ajuta sa îți menții dinții drepți, pentru ca după ce îți scoți aparatul, dinții au tendința sa se duca înapoi, dar aparatul de noapte împiedica asta. E puțin enervant si simti un disconfort la inceput, dar te obișnuiești cu timpul.
6. Aparatul pentru toți dinții e in jur de 3000-4000 lei, deci îți sugerez sa îți pui din acesta pentru ca nu exista aparat doar pentru dinții x, y, z. laughing
Nu stiu de unde ești, sau unde ai putea sa îți pui aparat dentar, dar te orientezi tu, mergi in mai multe locuri si te interesezi. ( eu sunt din SM, si mi-am pus la Datcu Oana).
Iar dintele ciobit se rezolva ( ti-l slefuieste si ii aduce pe toti la acelasi nivel), nu cred ca e o problema varsta ta, nu te mai stresa. Nu stiu exact cat costa, bănuiesc ca in jur de 100 de lei. Intrebi tu la cabinetul unde vei merge happy