| malaua a întrebat:

am 15 ani 1, 75 si 80kg...merg la sala de o luna dar nu prea stiu ce sa fac... ce grupe de muschi ar trebui lucrati si de cate ori p saptamana? as vrea sa si slabesc...pentru mine nu conteaza kg ci felul in care arat...deci ce sfaturi imi puteti da? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kiske a răspuns:

@aysun
Nu e bun programul tau, nu vreau sa ma dau eu mare ca stiu. da nu merge asa.Mai ales miercuri, inima nu e hidrofor si nu poate pompa sange de la picioare la piept. Unde e spatele? Bicepsul sau tricepsul daca le lucrezi separat le faci cu pieptul sa obosesti inainte sa le lucrezi. Ori le lucrezi impreuna sa ai o pompare in brate.

@malaua
Asta e un antrenament clasic si e cel mai folosit de incepatori asa ca e bine sa incepi cu el pana stagnezi
si dupa aia iti faci tu unul propiu dupa cum simti.
Luni : Piept cu biceps
Marti:Spate cu triceps
Miercuri:pauza
Joi:Picioare abdomen
Vineri:Umeri cu trapez
*Poti sa inversezi bicep cu triceps adica sa faci piept cu triceps si spate cu biceps, vezi care iti e mai usor.
Pt exercitii intra aici :http://www.getfit.ro/exercitii/
Faci 3-4 exercitii/ 4 serii/10-12 repetari
Presupun ca vrei sa slabesti deci mananca proteine (carne, lapte, oua) si vegetale, fructe, redu carbohidratii(painea cartofii orezul.)

6 răspunsuri:
| PauLa.M a răspuns:

Nu prea sunt in masura sa ti dau sfaturi, dar presupun ca la sala la care mergi sunt si antrenori sau ceva de genu..ai putea sa le ceri lor parerea! happy

| aysun a răspuns:

Eu am mers de 3 ori pe saptamana si am facut asa:
-in fiecare zi doua grupe de muschi.
luni- umeri cu biceps
miercuri- piept cu picioare
sambata- abdomen cu triceps.

iti recomand sa lucrezi asa, pentru ca zic eu, e cel mai bine. Corpul tau are nevoie si de odihna, nu trebuie sa te fortezi din prima. Peste 3-4 luni de sala cred ca trebuie sa mergi mai des. In prima luna schimbarile pot aparea foarte repede daca lucrezi cum trebuie.

Acum, cred ca ar fi bine daca ai putea sa mergi si de 4 ori, stiu eu. Important e sa ai si o zi de pauza.

| aysun a răspuns:

@kiske - asa e, am uitat de spate big grin N-am mai fost de mult timp si chiar aveam impresia la un moment dat ca nu am scris despre toate grupele de muschi. Mie cineva mi-a spus ca trebuie sa lucrezi cu muschi complementari. Biceps cu triceps - iti omori mainile...

| madamanu a răspuns:

Deci, pentru varsta ta sa nu iti faci complexe de genul "sunt gras"... Esti in dezvoltare. Trebuie sa ai din ce sa te dezvolti. Si ca sa te dezvolti sa nu incerci niciodata sa faci - la sala - genoflexiuni cu greutati in spate, sau presa. (Iti pui la risc cresterea).
In schimb poti sa urmezi un program, destul de bine gandit de fostul meu "antrenor".
Luni: Biceps & Piept + Abdomene
Marti: Abdomene, stepper, relaxare in miscare (sau liber)
Miercuri: Triceps & Spate + Abdomene
Joi: Abdomene, stepper, relaxare in miscare (sau liber)
Vineri: Triceps & Picioare + Abdomene

Week-end libeer... happy Eu sunt de parere ca daca urmezi acest program, o sa fi numai bine.
Rezultatele nu se vad in 1 saptamana. Ci doar in timp. Asa ca tine-te de un program si spor la munca!

| sebyla a răspuns:

Alergarea e cea mai buna, si bineinteles regimul.atlfel nu ai cums a slabesti...trebuie sa-ti faci un program cu grupele de muschi... dar trebuie sa ai ambitie

| sian a răspuns:

In primul rand daca vrei sa slabesti trebuie sa faci antrenamente de tip cardio (bicicleta, banda, stepper) dupa fiecare antrenament cu greutati sau macar de 2-3 ori pe saptamana 20-30 de minute, daca vrei sa pui si ceva masa musculara pe tine iti recomand produse nutritioniste gen FitUp sau IsoSoy care au un grad inalt de proteine fara carbohidrati. Programul pe baza de greutati a lui kiske e foarte bun.