| boosgaming94 a întrebat:

Salut, am 15 ani m-am apucat de vape de aproape 4 luni.
In prima luna jumate am vapat putin cu pauze dupa nu am mai pus gura pe vape o luna si o saptamana in care nu am simtit nevoia sa vapez si nu am avut nici un efect ma simtean perfect normal.
După m-am apucat iarasi de vape pana acum si inca continui (tin sa mentionez ca fumez cu lichid 0 nicotina) vreau si eu sa aflu si eu care sunt efectele pe termen lung(vreau sa aud de la oamenii care au testat pe pielea lor) stiu ca nu e okay ceea ce fac imi asum dar vreau sa imi spuneti ce efecte ati simtit voi dupa ce ati vapat un an 2.
Nu vreau sa aud raspunsuri de genu lasa te nu iti face bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vapat câteva luni, fumător fiind si efectele in comparație cu fumul au fost foarte bune.
Mi-am recăpătat capacitatea pulmonară, nu am mai tusit, puteam sa stau și fără pentru ca nicotina evaporata dă mult mai putina dependență si am avut o stare generala mai buna.
Tu in momentul de fata inhalezi glicol propilenic, glicerina vegetala si arome, toate sunt substanțe utilizate și in mâncarea pe care o mancam cu toții.
Studii serioase au arata ca vapatul chiar si cu nicotina dăunează cam 5% din daunele fumului.
Cunosc persoane care au fost dependente de droguri grele care vapează de 10 ani, una din ele e si astmatica si nu are nicio problemă.
Ar fi mai bine sa nu fumezi/vapezi nimic, dar vapand fără nicotină(sa nu vapezi cu nicotină happy ) luând în calcul daunele fumului si efectele imediate ale acestuia (de ex. tensiunea arteriala ridicata, lucru care nu se întâmplă când vapezi) si lipsa metalelor grele din aburul țigărilor electronice, si cantitatea foarte mica, dar existenta de substanțe toxice din aburul țigărilor electronice, e mult mai bine sa vapezi decât sa fumezi.
Dacă vapezi cu țigări electronice serioase si lichide certificate ceea ce ti-am spus eu e ceva de luat în calcul.
Dacă vapezi lichide hand made, făcute de nu mai știu cine si mai bagi cine știe ce in lichide, ajungi ca aia din SUA.
Dar, e te sfatuiesc sa vapezi cat mai putin sau deloc, si repet, sa nu cumva sa cumperi lichide cu nicotina, nu ai nevoie, nu esti fumător, si o sa-ti creeze o foarte mare dependentă.
Nicotina e una din substanțele care are un procent de dependentă foarte mare.