| andu_8718 a întrebat:

Salut am 15 ani si 1.73 si 60 kg iar de maine ma apuc de sala(culturism) ce sfaturi imi dati? astept raspunsurile voatre mersi.andu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Cauta un instructor cu care sa te vezi de doua ori pe luna pentru primele luni si lunar in continuare. Asa este efectiv si cat mai sigur (safe).

| ThiPaRu a răspuns:

Sa o iei usor, sa nu te arunci la discurile mari de la inceput.Sa mananci bine si regulat.Sa te odihnesti dupa antrenamente(in pat inainte de 12, pe la 11 ar fi cel mai bine)si sa iti pastrezi vointa si determinarea, nu te da batut daca dai de greu.

| TudorProCulturism a răspuns:

Rabdare, apucate usor de antrenament, la inceput antreneaza toti muschii la o sedinta, cate 2 serii pentru fiecare, incepe sa mananci cat mai sanatos, e f important, informeaza-te cat mai mult despre corpul uman in general, cum reactioneaza muschii, de ce au nevoie, s. a. m. d., evita "gymus cocalarus", http://proculturism.com