| raresgicu a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi daca ma puteti ajuta si pentru cine cunoaste as vrea sa ma apuc de sala (de culturism) am 13-14 ani am 1.57 inaltime si 40 kg si vreau sa stiu ce sfaturi sa imi dati daca sa ma apuc sau nu daca am ce face la sala de pe acum ma gandesc sa nu imi afecteze cresterea ceva.Eu cred ca nu are ce sa fie dar mai vreau niste sfaturi dau funda la cel mai bun raspuns.Multumesc

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine sa incepi sala la 18 ani ca sa nu mai duci nici o grija sa ai corpul pregatit pentru asa ceva.

| CandyTetris a răspuns:

Corpul tau inca se dezvolta.In mod normal cine vrea sa faca culturism ar trebui sa fie trecut de 22-23 de ani,altfel vei creste disproportionat. Daca vrei neaparat,poti face cateva flotari pe zi si cateva abdomene, ca sa te mentii in forma, dar nu prea multe.Hope I helped.happy

| KJewel a răspuns:

E bine ca atunci cand inca esti in crestere sa faci atletism sau baschet, sau chestii de genu. Nu stiu daca se intampla in general, dar am prieteni care s-au apucat de tras la bare cand nu terminasera de crescut si au ramas pitici. Mai bine mai asteapta, si fa niste cross, baschet, atletism, chiar dans sportiv (btw, am un coleg care face dans sportiv de cand e mic, si e mai facut decat toti ceilalti din clasa, daca asta te intereseaza) happy fa ceva ce-ti place happy

| uzzi_6767 a răspuns:

Mai esti mic pentru sala nu o lua in nume de aru da organismul tau nu e pregatitpentru asta