| Ola43 a întrebat:

Salut, am 15 ani si am niste probleme cu dantura, am dinti de sus strambi, doar 2 dintre ei mai exact cei din mijloc restul sunt drepti, cei din mijloc sunt mai mari ca ceilalti si iesiti in fatasi intre cei doi e o mica strungareata, ce aparat dentar mi-ar trebui si cam cat ar costa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mergi la stomatolog si.ti va recomanda un aparat dentar personalizat.

| Azµre a răspuns:

1400 de lei! Depinde de medic și de cabinet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu probleme asemanatoare.
Degeaba ne spui noua ce dinti ai, numai un ortodont iti va spune de ce aparat ai nevoie.
Tu vezi dintii ca iti sunt strambi, dar s-ar putea sa ai si alte probleme care de obicei insotesc dantura stramba, pe care numai un medic le poate vedea (muscatura, forma maxilarelor, etc) de aceea e indicat sa mergi la control.
Eu am purtat aparat fix cam un an si jumatate si spun ca merita din plin. M-am ales cu niste dinti incredibili.
Cat despre pret, depinde din ce oras esti si la ce cabinet mergi.
Eu am dat destul de mult pe el, la un ortodont din Cluj, dar nu imi pare rau. A fost o investitie care chiar a meritat.
Du-te la un control si iti doresc noroc.

| hamas47 a răspuns:

Nu irosii banii si timpul, du-te la unul din colegii tai de a 12'a din liceu(batausu scoli, orice scoala are asa ceva) si spune-i ca sorasa e o fiara in pat dar nu mai buna ca maicasa, si te pozitionezi in asa fel incat punctul de coliziune sa fie exact unde dantura ta o ia razna, iei pozitia de incasat strangi bine din dinti sa nu iti plece din gura si dupa ce te ridici de jos ar trebui sa fie totul perfect, iti urez succes (tip: fugi daca are vreun obiect de materie dura in mana s-ar putea sa fie nevoie de o interventie chirurgicala dupa) big grin

| Ola43 explică (pentru hamas47):

Esti foarte glumet

| Ionela296 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu, dar eu am si pa partea de jos si sus a danturii.Dentistul mi-a recomandat aparat dentar mobil(care il poti da jos cand mananci sau te speli pe dinti) sau fix(il vei tine permanent pe dinti). Depinde si daca ai vrea sa fie mai invizibil, sa nu se vada asa de bine sau normal.Pretul celui mobil este mai mare decat a celui fix, asa cum si a celui invizibilthinking Pretul ar fi cam intre 1000-3000 lei.