| Andrei11067 a întrebat:

Salut.
Am 16 ani, peste 1 luna fac 17 ani si am 1.71 cm
Acum 1 lună parcă aveam 1. 72cm, de ce am scazut 1cm?
Ce pot sa fac sa mai cresc in înălțime? De la 15 ani până în prezent cred ca am crescut in jur de 2cm. Vreau ca pana la 17 ani sa ajung la macar 1.73 si la 18 ani sa am 1.76-1.77.
Ce pot sa fac sa mai cresc in înălțime? Orice. As face aproape orice. Hgh ma va ajuta? Pastile sau altceva care ma poate ajuta sa cresc in înălțime? Va rog sa ma ajutati, am mare nevoie. Funda din toată inima

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Nu te-ai masurat bine, ca de micosrat nu se micsoreaza nimeni. HGH nu e bun si e folosit doar pentru copii cu nanism hipofizar, adica acei mici dwalf, in cazul tau nu e nevoie de hgh deoarece acest hormon nu se ocupa doar de cresterea in inaltime, ci de cresterea multor tesuturi din organism, si iti pot creste organele interne si sigur nu vrei asta. Ai 17 ani, nu trebuie sa disperi de la varsta asta. Ai o inaltime medie si mai ai timp 3 ani ca sa cresti, pastilele nu te ajuta la cresterea in inaltime, daca urmareai intrebarile legate de subiectul asta i-am explicat cuiva ca aveam o cunostinta de familie care avea un baietel micut si au fost la doctor si i-au spus ca nu exista pastile pentru crestere in inaltime si au apelat la mine stiind ca sunt un mini-specialist al suplimentelor, iar asa am facut cu ei un experiment, i-am dat HGH Support pastile si arginina seara inainte de culcare timp de 3 luni, iar copilul nu a crescut, ci a pus putina masa musculara... pustiul facea si ceva sport. Treaba cu cresterea in inaltime e destinata genetic, nu o poti schimba cu pastile sau cu sport, toate astea sunt un mit iti garantez 100%, tu trebuie doar sa te alimentezi corect ca sa aiba corpul vitaminele si mineralele necesare pentru dezvoltare armonioasa, de asemenea si uleiul de ficat de cod e bun pentru dezvoltare armonioasa, mai ales la copiii care sunt in crestere... daca te alimentezi corect si te odihnesti in medie 8 ore pe noapte ti-ai facut treaba, trebuie decat sa astepti si cam atat. Baschetbalistii nu sunt inalti pentru ca au facut basket, nici inotatorii pentru ca au inotat, ci asa a fost genetica lor, acum succes si nu face din inaltime o problema, nu esti la stadiul in care sa rada copii de tine ca esti pitic, ai o inaltime medie. Bafta.

5 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Dimineata esti mai inalt(a) dexat seara cu 1-2 cm. Datorita fortei gravitationale.
Si mai apare si posibilitatea erorii de masurare.
Poti creste pana pe la varsta de 21 de.ani.

| Demidol a răspuns:

Nu scazi. Poate ai stat intr-o alta pozitie. sau te-ai masurat incaltat si...
Fa mult sport. Oricum cresti pana aproape de 25 de ani (fiind baiat).

Răspuns utilizator avertizat
| Paularoxana123456789 a răspuns:

Sportul te ajută destul de mult să creşti în înălțime şi legumele şi fructele ☺