| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani si 1.75 si as vrea sa ajung macar la 1.80. ce trebuie sa fac? nu dati raspunsuri "roaga-te la divinitate sa-ti dea gena unui neam mai inalt" sau "ia pastile sau fa-ti transplant de hormoni".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| jonydd a răspuns:

Stai linistit corpul creste pana la 20 de ani sau mai mult eu am 16 ani si 1.90+ si n-am facut nimic. o sa vezi co sa cresti dar nu asa sa-ti dai seama singur mai incolo sa sa fi mai mare.

| expander91 a răspuns:

Deci esti baiat, baietii se inalta pana la 20 de ani, iar fetele pana la 15- 16

| angellswig a răspuns:

Joca sporturi care te inalta...eu joc volei cam vreo trei ani si de cand o fac m-am inaltat foarte mult...

| JustSomebody a răspuns:

Buna.Iti propun sa te apuci de un sport.De exemplu:bashet.Toti baietii care joaca baschet sunt mult mai inalti si au corpul mult mai dezvoltat.Recunosti un bashetbalist oriunde.Fii activ din punct de vedere fizic. Oricum corrpul tau se va mai dezvolta pana la maturitatea completahappy

| CheetahQueen a răspuns (pentru JustSomebody):

Eu am facut baschet si sunt mult mai inalta acum.happy

Răspuns utilizator avertizat
| JustSomebody a răspuns (pentru denis988):

Am facut inot performant de la varsta de 5 ani pana la 14 ani.Stiu si eu efectele acestui sport.Dar sa stii ca te inseli in privinta baschetului.Mereu sunt sigura de raspunsurile pe care le dau, asa ca nu judeca tuhappyEu am propus baschetul, nu am nimic cu inotul sau voleiul.Ideea esentiala este sa practice un sport.

Răspuns utilizator avertizat
| JustSomebody a răspuns (pentru denis988):

Site-ul pe care l-ai postat contine reclama la pastile, stimulatori de hormon de crestere, steroizii anabolizanti.Parca cel ce a postat intrebarea a spus clar:nu dati raspunsuri."ia pastile sau fa-ti transplant de hormoni".Ar trebuie sa citesti intrebarile cu atentiehappy. Plus ca acolo nu scrie nimic gen:Inotul este cel mai bun sport, iar bashetul e vrajealahappyCitete-mi raspunsurile in care iti spun ca nu am nimic cu inotul, ci doar am propus baschetul.Repet,chiar stiu ce efecte are inotul.

Răspuns utilizator avertizat
| JustSomebody a răspuns (pentru denis988):

laughingDoamne dar de comentat esti bun.NU tot ce scrie pe internet este adevarat.Am vazut multi oameni care s-au innaltat datorita baschetului, dar si a inotului.Realitatea nu se bazeaza pe internet.Si acolo nu sunt date exemple din viata reala, doar argumentari.Tu chiar nu poti sa intelegi.Eu i-am spus sa practice un sport si i-am propus cateva.Insa,mereu e cineva care sa iti dea in cap cu un oarecare articol gasit pe internet sau intr-o revista.Trebuie sa fie activ din punct de vedere sportiv.Esti de acord cu fraza asta? Daca nu, nu te obosi sa raspunzihappy

Răspuns utilizator avertizat
| Mikys99 a răspuns:

Practika inot am 12 si am 1.60

| stanciucristian a răspuns:

Frate am 17 ani si 1.75 nu te mai plagne incearca sa stai pe bara intins jumat de an in fiecare zi si mai cresti 100% 7-8 cm eu asa am facut 3 luni si am pus 4 cm in plus bafta!big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru stanciucristian):

Puneai aia 4 cm si fara sa faci asta, inaltimea e determinata genetic, ce ai zis tu sunt sfaturi de copil mic, mai documenteaza-te