| MaximSpeed a întrebat:

Salut,am 18 ani si inca de cand m-am nascut am alunite pe corp,dar de cativa ani incoace mi-au aparut mai multe in special pe fata,am si cateva crescute afara si am observat ca au mai inceput cateva de pe fata sa creasca in afara, ajutati-ma va rog mult, la soare nu am stat mult (sunt baiat) dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Uneori apar singure sau de la expunerea la soare. La soare toti stam. Mai exact, la expunerea la raze UV. Ele sunt prezente si cand este innorat afara. Asa ca daca ai o piele mai sensbila iti pot aparea doar pentru ca ai iesit din casa, nu trebuie neaparat sa faci plaja.
Sfatul meu ar fi sa incerci sa iti cumperi o crema de fata, pentru barbati cu protectie uv medie spre mare. Nu stiu exact daca exista pentru barbati, dar pentru femei sigur este. Poti folosi si una pentru femei, nu este ca si cum ar sti cineva. Iar daca nu, foloseste o crema de plaja inainte sa iesi afara din casa. Problema cu cremele de plaja este ca sunt destul de lipicioase.

| j1NNNx a răspuns:

Alunitele apar de la sine, e ceva obisnuit. Nu ai ce sa le faci. Daca le rupi ai incurcat-o, cum facusem si eu happy Daca te tine buzunaru iti poti face operatie cu laser daca ai pe barba sau la subrat etc pentru a nu le rupe happy