| anonim_4396 a întrebat:

Am 2 intrebari.
1.Sunt baiat am 1.67 si sunt scund rau... tata are in jur de 1.87 mama e mai scund dar am intrecut-o. Doar mama si bunica sunt scunde dar le-am intrecut. Tata e inalt verii mamei au peste 1.90 verisorii mei sunt inalti dar eu sunt scund straight face. Cum pot creste? vreau si eu sa ajung la inaltimea de 1.80 sunt scund si nu imi place deloc asta.
2.Momentan nu vreau sa ma apuc de sala dar am o intrebare. De la sala ti se lungeste fata? Ma refer ti se face mai patrata/lunga/iti mareste maxilarul? Deoarece am observat la mai toti sportivii ca au fata lunga si maxilarul mai mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BLeur a răspuns:

Fă un sport şi mănâncă sănătos, cea mai sigură cale.

| AnonimaSecretá a răspuns:

1. Daca vrei sa cresti, iti recomand inotul si atletismul
2.Asa au ei conformatia fetei, nu are legatura cu sala

O seara cat mai placuta!

| SpikLo a răspuns (pentru AnonimaSecretá):

Cum nu? Varul meu avea capu mai rotund pana sa se apuce de sala si acuma are capu lung straight face. Atletismul? Eu stiam ca de la atletism nu te mai inalti.

| AnonimaSecretá a răspuns (pentru SpikLo):

Eu am fost scunda, am facut 4 ani de atletism si m-am inaltat, parintii mei nu au o inaltime mare, deci sportul te inalta

| Mystyk15 a răspuns:

Depinde ce varsta ai. Daca nu ai trecut de 21 de ani mai asteapta ca vei creste, baietii cresc mai tarziu decat fetele.

| SpikLo a răspuns (pentru Mystyk15):

Am 15 ani. Dar sunt printre cei mai scunzi din clasa...

| Mystyk15 a răspuns (pentru SpikLo):

Fratele meu la 15 ani avea putin peste 1.60...iar acum la 23 de ani are in jur de 1.75...nu ai ce sa faci ca sa cresti. Asta depinde de fiecare.Iti garantez ca o sa mai cresti, dar trebuie sa astepti.