| 3namnumeanon3 a întrebat:

Salut, am 21 de ani și ma supăra de 2 ani atacurile de panică.
Dacă merg la un psihiatru ma poate afecta în viitoarea cariera sau la permis, ma poate afecta vizita la psihiatru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Mai intai incepi cu psihologul si abia apoi afli daca e nevoie sa ajungi la psihiatru. Oricum ar fi, cred ca iti faci griji degeaba.Eu aveam un coleg care mai experimenta atacuri de panica, rar, insa tot a obtinut permisul fiindca nu suferea de o afectiune grava.

| TheGentleman a răspuns (pentru dullcat):

De ce ar începe cu un psiholog, fiindcă psihiatrul este cu mult mai calificat și mai bine pregătit decât psihologul, cunoaște mai în amănunt structura creierului, inclusiv reacțiile chimice de la nivelul acestuia.

Bau-baul cu psihiatria ar trebui să rămână de domeniul trecutului, fiindcă oricum este cea mai neglijată ramură a medicinei.

Nimeni nu are vreo problemă cu mersul la stomatolog, cardiolog etc, dar brusc apar îndoieli când vine vorba de psihiatru.

Creierul fiind de fapt un organ ca oricare altul care la rândul său se poate îmbolnăvi, mai ales la stilul de viață actual.

| dullcat a răspuns (pentru TheGentleman):

Pai nu am vrut sa dau de inteles ca psihiatrul este Bau bau, doar sa subliniez ca el se specializeaza pe bolile mintale severe, fiind medic care poate prescrie tratament.Atacurile de panica au adesea legatura cu anxietatea sau alte tulburari, iar de astea se poate foarte bine ocupa si psihologul.

Asa si in alte cazuri, am presupus logic ca mai intai mergi la medicul de familie si dupa ce afli cat de grava poate fi problema mergi mai departe pe o anumita specializare sau nu.Parerea mea...In linkul de mai jos scrie ca cei doi pot lucra impreuna si poti merge la psiholog, dar tratamentul ti-l da tot psihiatrul.Insa medicul C.Hogea chiar recomanda mai intai sa mergi la psihiatru inainte de a face sedinte psihoterapeutice.Eu am cunoscuti care au mers pentru aceeasi problema la psiholog, nu la psihiatru, de aici si raspunsul meu initial.Cat timp persoana in cauza doreste sa apeleze la ajutorul specialistilor, nu cred ca are asa mare importanta cu cine incepe.

| StoicAnalysis a răspuns:

In teorie daca specifici ca te tratezi de atacuri de panica, nu ar trebui sa fie un impediment pentru tine. Cel putin nu la un loc de munca obisnuit.
La permis nu pot sa ma pronunt pentru ca de obicei majoritatea bolilor psihice in care sunt incluse si atacurile de panica cronice, sunt vizate de cei care iti fac fisa medicala inainte de a-ti depune dosarul pentru permis. Si acolo daca vede ca nu te incadrezi in parametrii lor, nu te primeste. Adica sincer, eu sa fiu in locul staff-ului medical la permise, nu as da acceptul nimanui sa dea de permis daca persoana respectiva sufera de orice boala psihica care influenteaza modul de a conduce.
Sa zicem ca esti la volan si din nefericire un meltean iti taie calea, tu in momentul ala e foarte posibil sa ai un atac de panica si sa pui in pericol si ceilalti participanti la trafic prin incapacitatea ta de a redresa situatia.
Eu iti recomand sa te tratezi mai intai de atacurile de panica si sa amani permisul. Cand te stii vindecat si iti da voie si psihiatrul sa conduci, abia atunci sa iei in calcul datul la permis.

| ioana748 a răspuns:

Daca mergi la privat, cu plata, nu este o problema.
Insa pentru binele tau si al celorlalti nu este cazul sa te urci la volan.
La un job nu este problema, ca iei pastilute si esti zen, insa in trafic nu este de glumit si nici pastilute nu prea poti lua.
Nu ti fura caciula singur/singura
Multa sanatatehappy

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie neapărat sa îți rezolvi aceste probleme deoarece cu atacuri de panica nu te va primi la examenul pentru permisul de conducere

| CLaludiu1234 a răspuns:

Daca te calmezi când e nevoie si incerci sa-ti schimbi putin modul de gandire si stilul de viata
nu te va afecta prea tare pe viitor, la permis nu stiu ce sa zic, fiindca nu am dat niciodata de permis.Si eu am lucrat intr-o firma mai bine de 4 ani cu tot cu amxietatea mea, deci se poate.Atacurile de panica vin de la o sperietura foarte puternica pe care nu reusesti sa o gestionezi,stiu iti bate inima de zici ca iti explodeaza,ai stari de lesin sau de rau,apare lipsa poftei de mancare,etc... Sfatul meu e sa te calmezi,
si sa nu te sperii,lasa orice fel de frica la o parte când ai astfel de atacuri,trebuie sa intelegi ca nu ti se intampla absut nimic rau când ai astfel de atacuri gen vreun infarct sau ceva,asa credeam eu cand aveam ca am sa mor de infarct, dar n-a fost asa, știu ca nu ma vei crede, ca e foarte greu sa te calmezi când ai astfel de atacuri, însă și eu am avut astfel de atacuri și am fost la tot felul de medici și s-a dovedit ca sunt sănătos tun.