| claudia_4698 a întrebat:

Am 23 de ani si de vreo 2 ani mi-a fost pus diagnosticul spondiloza cervicala, ma doare foarte spatele si nu imi alina tot timpul cand stau, imi alina cu caldura si cu medicamentatie dar numai pentru o perioada, nu stiti ceva care m-ar putea ajuta de ex tratamente babesti sau naturiste, un anumit tip de gimnastica.astept mesaje.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Spondiloza cervicala este o afectiune a coloanei vertebrale, care apare in urma uzurii discurilor sau articulatiilor intervertebrale. Un tratament care ar putea sa te ajute este tratamentul prin sedinte de fizioterapie de 2 ori pe an, asociat cu masaj terapeutic la care se adauga lunar daca este posibil programul de kinetoterapie [un program de exercitii fizice active si masaj ], care pot fi executate de un kinetoterapeut.

3 răspunsuri:
| Biencush a răspuns:

Din cate stiu, se recomanda fizioterapie, se face chiar in incinta spitalului, cu personal specializat.Intereseaza-te,ca nu e de glumit.
Multa sanatate!

| Șeerbi a răspuns:

Buna, sunt sigura ca esti trista cand te doare, ca orice om normal, tot ce iti pot spune e: insanatosire gravnica! Nu prea pot sa iti dau sfaturi caci nu sunt specialista dar incearca sa te bucuri de viata, viata o ai odata si nu de mai multe ori, sa stii ca incerc sa te incurajez, dar cel mai important e sa crezi in tine si in Dumnezeu, astfel vei invinge orice boala.pa pa.

| aldegor a răspuns:

Buna, imi pare rau ca ai asta si eu am la fel, si ii naspa sa stii ca o sa ai toata viata spondiloza, si am doar 20 de ani as dori din suflet sa vb cu o persoana ca tine ca are aceeasi chestie ca mine ca sa nu ii zic boala, sa facem schimb de sfaturi si sa ne impartasim tratamentele daca vrei sa vb da-mi un mesaj cu id de mess sau facebook, iti doresc din suflet sanatate