| 34679953225 a întrebat:

Salut, am calcat ieri intr-un cui, nu era ruginit dar totuși am fost la urgența. Mi-a dat tetanos, a dezinfectat rana, tot ce trebuie dar inca mi-e umflat puțin. Ce pot face să imi revin cât mai repede pentru a calca normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Hei,daca rana nu e adanca, o sa iti treaca repede.Tin minte cand eram copil am patit chestia asta si a durut ingrozitor, dar intr-o saptamana nu mai aveam nimic.Trebuie sa ai rabdare si daca ai dezinfectat zona nu cred ca mai ai ce sa faci decat sa astepti.

1 răspuns:
| Lov3Boy a răspuns:

In primul rand, ca sa faci Tetanos...trebuie sa stii ca bacteria asta exista pretutindeni...deci, cuiele ruginite nu au mereu sau alte metale ruginite cele 2 exotoxine: tetanospazmina si tetanolizina, practic daca ai noroc poti face de la spinii unui trandafir, stai in pat si iti va trece daca ai dat cu spirt e perfect man