| andrei543543 a întrebat:

Ieri in pauza un coleg m-a zgariat cu un bold ruginit, iar rana nu s-a umflat e doar o zgarietura.

Credeti ca pot face tetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Sp33dyt a răspuns:

Da, orice rana, oricat de mica ar fi poate introduce boala in sistem

| TheDarkDragon a răspuns:

Ma, nu stiu daca mai ajuta, dar era bine sa dai cu spirt sau rivanol pe rana. Spirtul poate te pisca de te lua dracu, dar macar iti dezinfecta rana.Asta poti sa o sti si pe viitor.Totusi, dai cu ceva dezinfectant, si depinde, poti sa faci, dar nu este obligatoriu. Funda? happy

| Lapadat_Florin_Tudor_1990 a răspuns:

Nu.Mie mi-a intrat fier beton ruginit in picior si nu mi s-a intamplat nimic.

| cuichicichi a răspuns:

Nu se poate intampla nimic ie doar o zgarietura asta ti se poate intampla ceva numai daca intepatura sau zgarietura a fost adanca si nu ti-a curs sange trebuie sa consulti un medic

| Spike95 a răspuns:

Dezinfecteaza rana si nu o sa ai nici o problemawinking