| MaKoR a întrebat:

Salut, am căzut cu bicicleta și m-am sprijinit în mâini, iar mâna stângă e umflată în zona încheieturii.
Mă doare destul de puternic, dar suportabil.
Să mă duc la urgente, sau să încerc cu voltaren, diclofenac, etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu te duci acum cu salvarea, dar tot mergi pana la urgente si le spui ce problema ai. Din moment ce e umflat, e totusi ceva serios.
Nu te speria, nu ti-ai rupt mana, deci nu e chiar atat de groaznic, dar asta tot presupune ca trebuie sa mergi la spital cat mai repede, poate chiar la un maseur sa iti analizeze ce au notat cei de la urgente + sa te examineze la incheietura. Eu stiu ca la spitalul la care am fost eu, dar evit sa spun numele - motivele sunt evidente big grin, era un maseur acolo, angajat al spitalului si se pricepea foarte bine la treaba lui - in timpul liber se ocupa de jucatorii de la echipa de fotbal a orasului, deci iti dai seama. big grin
Daca nu exista maseur pe acolo, indiferent de ce zic cei de la rugente, mergi si la un maseur sa vezi ce iti zice.
Eu am patit ca mi-am deplasat rau de tot un ligament in spate la genunche, iar cei de la spital erau super tampiti si au zis ca nu am nimic si ca va trece in cateva zile. Cateva zile pe mosu'! Ca nu am mai putut calca pe acel picior deloc! Ultima solutie era sa merg la maseurul cu pricina si sa ii spun de problema mea. O zis tipul ca eu cu cat am stat mai mult in starea aia, cu atat s-au obisnuit mai tare ligamentele in noua pozitie, una gresita evident, si ca ma va durea mai tare cand ma maseaza sa mi le puna inapoi si ca va dura mai mult. Acuma asta e, macar sa iti treaca odata mi-am zis. Am fost dusa la el zilnic, cred ca aproape 2 saptamani, pana sa imi puna la loc ligamentele si sa fie sigura ca nu o sa 'sara' inapoi, avand in vedere ca au trecut totusi cateva zile de cand au tot stat intr-o pozitie gresita.
La tine e totul mai la indemana, caci poti sa iti folosesti picioarele ca sa ajungi la un maseur si repet, nu neglija acest aspect si consulta unul!

| anonimg a răspuns:

La urgente, deoarece se poate vedea doar acolo si starea ligamentelor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Radiografie, probabil entorsa, fasa sau ghips.

| Mimo2 a răspuns:

Du-te la urgente

| brandutzu a răspuns:

Poti sa mergi la urgente ca sa fi sigur, dar daca e o intindere de ligamente cu putina gheata trece intr-o saptamana.