| Tzigaret a întrebat:

Salut
Am de 3 ore degetul aratator de la mana stanga sensibil... si nu tot degetul, doar partea cu unghia, cam pana unde se indoaie, este usor amortit si cand il ating este o sensibilitate, mi se intampla asta odata la cateva luni... si nu cred ca e ceva neurologic, pentru ca nu simt nimic altceva, doar o parte din deget, eu dorm pe partea stanga, tot mereu, si ma cam doare umaru cand il misc si chestii. poate avea o legatura?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Eu am patit asta odata cand am taiat un dovleac. Era tare si mi-am fortat degetul aratator. L-am simtit asa vreo luna, stiu ca e nasol dar sa stii ca se reface singur, tot ce trebuie sa faci e sa il tii in repaus, sa nu il folosesti si daca o faci sa fii foarte delicat.
Daca nu isi revine in cateva saptamani poti merge la doctor desi nu stiu cat o sa te ajute...

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Și eu tot pe partea stângă dorm și din cauza asta am probleme cu umărul, iar amorțeli în degete simt când forțez mâna, însă în varful degetelor, unde se termina nervii. Din aceeași cauza poate fi și la tine.

| EGGc a răspuns:

Daca nu il simti poate fi si din cauza circulației sangelui, ai putea incerca un masaj pentru circulatie (precum frecarea buricului degetului). Daca nu ajuta, pune gheata sau/si o crema, evita sa mai dormi asa si incearca sa faci putina miscare. Daca nu functioneaza nimic du-te la doctor, problemele pot aparea in timp.