| Happy4freedom a întrebat:

am depistat ca am o carie. Mama a zis sa merg la dentist si voiam sa va intreb ce ar putea sa imi faca. Data trecuta un alt stomatologic mi-a pus plomba la vârsta de 6 ani. Nu cred ca e bine. Deci ce ar putea putea sa imi faca pentru a imi disparea careia? Mersi funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DaDaLadyBug a răspuns:

Buna! Cel mai bine si cel mai sigur e sa te duci la dentist, deoarece daca nu te doare e posibil sa nu-ti scoata nervul, iar dintele ramane sanatos. Nu e bine sa stai asa, deoarece caria se agraveaza, si s-ar putea sa te si doara in viitor, sau sa afecteze si dintii de langa. Deci trebuie plombata! Multa bafta si fara frica! :*

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti va pune o plomba, ca si data trecuta, asta este metoda de abordare a cariilor. Ele nu dispar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti curata caria si o plombeaza. daca e destul de avansata caria si e afectata maseaua e posbil sa fie nevoie si sa iti scoata nervul

| OnuOnulică a răspuns:

Cel mai bine te duci la dentist.

| Nobody35 a răspuns:

Ti-o va plomba.

Daca mai astepti, caria se va extinde, vor aparea dureri, iar situatia se va agrava.

Nu iti face griji, nu o sa doara!