| CristiMihai23 a întrebat:

Salut! Am fost operat astazi de sinuzita. Cat timp nu am voie sa fumez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nu mai ai voie sa fumezi niciodată pentru ca acum esti predispus sa faci cancer
Esti mult mai sensibil

Mai bine așteaptă si ti 4 luni

| Wr3nch a răspuns:

Fumatul este interzis atat inainte, cat si imediat dupa interventia chirurgicala (cel putin 6 saptamani). Scopul este reducerea timpului de vindecare postoperatorie si a sangerarii.

https://www.sfatulmedicului.ro/......u-pac_9496

| Sophieka a răspuns:

Nu ai putut avea o discutie cu medicul?

| CristiMihai23 explică:

Am discutat astăzi cu medicul și mi-a zis că este chiar recomandat să fumez, pentru că ajută vindecarea cu vasele de sânge(nu mai țin minte exact ce și cum mi-a explicat). Mersi frumos pentru. răspunsuri tuturor.