| beneamin a întrebat:

Salut am niste masele cariate si trebuie sa merg la dentist cine imi poate zice cum este la dentist si cum e cand iti polizeaza maselele iti face anestezie ceva? Tin sa va spun ca nu ma doare maseaua deci cred ca nu a ajuns caria la nerv

Dar totusi este dureroasa metoda asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand te polizeaza nu este dureros.Dar deranjeaza mult zgomotul frezei si mirosul. Daca va fi nevoie de plomba va trebui sa iti omoare nervul. Face anestezie dar tot simti durere cand iti baga acusorul subtire sa iti scoata nervul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cât de adâncă este caria respectivă ( de poziţie, etc. ).
Dacă consideră că polizarea va afecta nervul şi te va durea, atunci îţi va face anestezie locală happy

Toate cele bune.

| Andreea_Amalia_1998 a răspuns:

Deci te rog sa ma crezi!
Am avut si eu aceeasi problema ca tine... daca iti face anestezie nu simti absolut nimic dureros decat o intepatura mica, mica dupa iti polizeaza dar tu nu simti durerea tu o sa simti ca te gadila ceva acolo
Funda?