| beneamin a întrebat:

Salut am niste masele cariate si trebuie sa merg la debtist cine imi poate zice cum este la dentist si cum e cand itipolizeaza maselele iti face anestezie ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cât de adâncă este caria respectivă ( de poziţie, etc. ).
Dacă consideră că polizarea va afecta nervul şi te va durea, atunci îţi va face anestezie locală happy

Toate cele bune.

| ElenaSA a răspuns:

Stai linistit, daca medicul este bun si nu ai infectie mare aproape ca nici nu simti.

| anonimus321 a răspuns:

Keep calm,asa eram si eu acum cativa ani.mi-a fost foarte teama,am scos doua cariate, dar de atunci (cativa ani) nu mai am probleme cu maselele. Du-te fara griji, iti face o anestezie, nu te doare, scapi si vei fi linistit! Mai mare este frica..succes!

| moniii5 a răspuns:

Depinde,daca iti face anestezie. Unii stomatologi nu fac. Daca iti face nu te doare deloc. Eu am 10 plombe si nu m-a durut niciuna.winking Good luck!

| CorinaClaudia a răspuns:

Nu iti face anestezie, e un spray special pentru ca sa iti amorteasca un pic maseaua si se numeste lidocaina, nu e asa grav chiar daca te doare, te doare nervul, ea/el polizeaza doar caria, pe mine mai tare ma durea cand dadea cu aer sa curete laughing)