| DomnishoaraTPU a întrebat:

Am o întrebare pentru toate fetele/femeile de pe site.
Dacă unei fete mari (aţi înţeles voi la ce mă refer) îi vine ciclul prima dată la 13 ani, iar apoi 6 luni sau aproape un an nu-i mai vine, ci doar are scurgeri vaginale destul de dese/ocazionale care se usucă pe chilot este în regulă, normal?!
Ofer fundă celui mai bun răspuns + voturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este tocmai normal, dar se mai intampla, deoarece organismul nu este complet maturizat. Totusi, daca lipsa menstruatiei depaseste 6 luni, are nevoie de o ecografie pelvina.

| alessia5158 a răspuns:

Odata ce si-a facut aparitia, nu este normal sa dispara o perioada atat de lunga. Mergi la medic!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată/femeie happy

DA, situaţia este relativ NORMALĂ şi nu ai motive de îngrijorare!

În general, primele 5-10 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Cel mai probabil, este aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Da. Durează o vreme până organismul pornește „ceasul biologic" la regim normal.

| DomnishoaraTPU explică:

Deci... să ne lămurim:
1.Mi-a venit la data de 10.06. 2015.
2.Nu a fost o mică scurgere, a durat o săptămână.
3. Dupa aceea, în tot acest timp, am avut scurgeri vaginale, uşor albicioase-transparente, care se usucă pe chilot.
4.Nu mă speriaţi degeaba! sad

| PedoBarbie a răspuns (pentru DomnishoaraTPU):

Uau! Tu vii din viitor, sau cum? 10.06. 2015 încă nu a fost.

| D5e1n3i5s9a a răspuns:

Este destul de normal. Probabil organismul tau nu a fost destul de dezvoltat pentru a-ti veni ciclul.

| Șincari_Mihaela_1999 a răspuns:

Este normal să nu-ți vină la dată prescrisă, însă o durată atât de multă nu prea, ar trebui să mergi la ginecolog și să vezi ce-ți spune.

| alicejohn a răspuns:

Este normal ca la inceput ciclul sa nu fie regulat sau sa nu curga aceeasi cantitate in fiecare luna. totusi ar fi bine sa consulti un medic