| Corsi a întrebat:

Salut am o mare problema am fost recent la 2 medici dermatologi pt acnee 1 din ei mi-a spus ca am mai multe cicatrici mi-a dat mai multe creme doar 2 imi amintesc cum se numeau: eritoacol sau ceva de genu și mask clean ane, nu le-am folosit. La primu doctor la care am fost mi-a spus ca am acnee vulgara și cu puține cicatrici ( am coșuri pe spate și pe fata). Eu cred ca am cicatrici pt ca sunt puncte roșii în piele adică nu sunt la suprafață sa le pot rupe, sunt in piele, nu știu ce sa mai cred doctorii se contrazic în tratamente, doctora care mi-a spus ca am cicatrici mi-a spus ca pt cicatrici trb sa îmi bage ni știu ce seringi n piele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cosurile de pe spate se fac din cauza caldurii si a purtarii imbracamintii neadecvate.
Este recomandat dusul de 2 ori pe zi, dimineata si seara, spalat pe spate cu un burete natural, sau o perie cu par natural, care cureta foarte bine pielea, iar imbracamintea trebuie safie doar din in sau bumbac, exclus sintetice, sau amestecuri!
Pentru fata, spalat de 2 ori pe zi: dimineata si seara cu apa calduta si sapun Dove, sau sapun delicat pentru copilasi.
Pe cosuri se da cu ulei de arbore de ceai (tea tree oil). Un betisor de urechi se introduce in ulei si se pune direct pe cosul respectiv. Se repeta de 2 ori pe zi pana la vindecare.