| Zamfirescu_Vlad_1992 a întrebat:

Am o perche de lentile de contact, care nu sunt de vedere.Le am de 2 ani aproximativ, si in tot acest timp au fost purtate doar de 3-4 ori. Au fost tinute in solutie speciala, dar sunt curios daca mai se pot aplica,.sau nu mai sunt bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AGirlWithDreams a răspuns:

Nu mai pot fi purtate. Chiar daca le-ai tinut intr-o solutie speciala, poate fi destul de riscant sa le mai folosesti. Au trecut doi ani totusi. Zic sa le arunci, nu te juca cu sanatatea ta. Sper sa tii seama de sfat, si ai grija! :*

2 răspunsuri:
| Ashadow a răspuns:

Dupa 2 ani chiar nu cred ca e indicat sa le mai porti. Am si eu si pe prospect scrie ca rezista cam 30 de purtari, dar intr-un interval de cel mult un an de la deschiderea flaconului.

| nicols a răspuns:

Buna. Ce fel de lentile ai? Daca ai din acelea uzuale Air Optix sau Purevision etc sunt expirate. Ele sunt lunare, adica dupa ce porti o pereche 30 de zile trebuie inlocuite cu altele noi. Te sfatuiesc sa nu le porti si sa le arunci. Poti citi mai multe despre folosirea si inlocuirea lentilelor de contact, pe blogul www.medlens.ro