| andreeafnkle a întrebat:

Salut, am o pisica care a fost tratata dupa. ceva vreme de paraziti intestinali. veterinarul a spus ca e foarte rau ca nu am venit mai devreme, deoarece acesti viermi se pot transmite si la oameni.
am constatat dupa cateva zile ca am si eu acesti paraziti, si daca stiti vreo "cale naturala" de a scapa de ei, fara medicamente si atibiotice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu spui despre care parazit este vorba.Nu exista "leac miraculos" care sa distruga orice tip de parazit!--- cu atat mai mult cu cat cauti un leac naturist.
Intai trebuie sa-ti faci o analiza coproparazitologica pentru confirmarea parazitozei si identificarea parazitului.In functie de tipul de parazit, medicul iti va prescrie un tratament. Nu te baza pe tratamentele naturiste care nu-i inlatura total--du-te la medic!

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu exista nicio metoda naturala prin care sa poti scapa de ei in mod eficient. Trebuie sa mergi la doctor si sa iei pastile.

| Crackman a răspuns:

Pai prietene iti spun eu una dar nu o sa iti placa deloc. Tot ce mananci va trebui sa fie ceva mai piperat ( nu pana lesini de asprime ) usturoi, ceapa si un ceai de nu mai tin minte ce anume... O luna zilnic astea 3 si ar trebui sa ii dai afara dar sa nu te speri ca o sa ai dureri atunci.

| Evolettee a răspuns:

Trebuie să mergi neaparat la doctor, sa-ti tratezi si pisicul. Nu ai cum să scapi de acesti viermi intestinali cu metode auzite dupa ureche, sa stii ca acesti paraziti sunt fatali si poti muri de la ei dacă nu te tratezi la timp. Si ideea e ca se înmulțesc rapid, îți umbla prin tot corpul si se pot transmite celor din jur (si prin piele chiar, depinde ce fel de viermi sunt). Prezinta-te la un medic