| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am o problemă:azi am mâncat cred că vreo 20 felii pâine albă unse cu dulceata si miere + cartofi prajiți+ cireşe+un bol cu căpşuni

Acum e ora 10:50
Cam pe la 10:34 am mâncar încă 6 felii unse cu miere.

Mă voi îngrăşa?

Îmi puteți da un sfat cum să renunț la pâine?
Am stat cam 2 saptamani fara pâine cu miere, dulceata etc.
Dar când am revenit nu ma mai pot opri.
Vă rog un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

De ingrasat nu cred, dar te poate durea stomacul un pic.
Poti manca cam 3 felii de paine pe zi(din ce am citit). Cand iti vine pofta de ceva dulce sau paine, bea un pahar cu apa( incet, nu repede). Aceasta da senzatie de satietate si va face si nevoia de dulce sa scada

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca mananci asa de mult si la acele ore, ce sfat ai dori decat sa nu mai mananci asa de mult? Te mai si intrebi daca te ingrasi!
Normal ca te ingrasi. Daca nu ai vointa sa renunti la paine, orice sfat este de prisos.

| johnnny123 a răspuns:

Pe 11 iunie ai mancat 7 felii de paine.
Pe 14 iunie ai mancat 8 felii de paine
Astazi ai mancat 20 de felii de paine.

Maine ce o sa faci? O sa mananci 40 de felii de paine si apoi vei intreba daca te ingrasi?

Evident ca o sa te ingrasi. Painea este unul dintre alimentele care ingrasa cel mai mult, iar tu mananci de 5 ori mai multa paine decat este recomandat. Ca sa nu mai vorbesc despre cantitatea enorma de zahar din dulceata, miere si fructe care-ti face la fel de mult rau.

Plus faptul ca mananci la 22:30, o alta mare greseala.