| Edyjuhguhg a întrebat:

Salut,am o problema cu fumatul, am 18 ani si fumez de la 12 si nu ma mai pot lasa pur si simplu cand nu am tigari am o stare naspa si nu pot face nimic cum as putea sa le las?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gigite a răspuns:

Deci "fumez de la 12 si nu ma mai pot lasa'": 1. cine iti da banii?; 2. Gandeste-te la o alta placere/dorinta,...ce poti face cu acei bani, daca tu nu ai, investeste in mici/mari bucurii pentru mama/tata, frati, surori, si e mai sanatos si pentru tine.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca vrei, poti! Era o reclama, prin anii '90, la Adidasi Torsion. Eu am fumat peste 30 de ani. In 1998 am simtit ca drumul meu merge pe o cale gresita. Incepusem sa tusesc de sculam tot blocul. Atunci mi-am luat 2 tigari electronice. Erau foarte scumpe atunci. Am dat peste 2 salarii minime pe economie pe ele. Dupa 1 luna si jumatate m-am lasat si de tigarile electronice. Trebuie doar vointa.

| Simpatic a răspuns:

Nu exista nu poti sa te lasi de fumat, sunt unii care au fumat mai mult de 20 de ani de zile si s-au lasat.
Cum poti? pai trebuie sa ai vointa.
Acum ai si ajutoare, vezi ca sunt in farmacii chestii care te pot ajuta sa raresti tigarile si chiar sa te lasi, cum ar fi acest Defumoxan, nu am idee cat de bun este!
Este de discutat cu medicul de familie.
Pentru ca este o dependenta, cel mai bun medic care te poate ajuta si iti poate da un tratament serios care sa te ajute sa te lasi de fumat, este cine credeti? medicul psihiatru, de ce? pentru ca dependentele se bazeaza pe un sistem de recompensa psihica, aceste recompense au legatura directa cu dopamina, e ca si la droguri!
Deci ai informatiile necesare, tu trebuie doar sa lupti.
In afara de medicamente baza ramane tot vointa proprie!

| RxTx a răspuns:

LĂSAȚII MĂ SĂ FUMEZE CHIAR ÎNCURAJAȚII SĂ FUMEZE PE TOȚI PE CARE ÎI CUNOAȘTEȚI PENTRU CĂ VEȚI AVEA DOAR DE CÂȘTIGAT MULȚI BANI TOȚI CEI CE NU FUMAȚI!
Cum așa:
Un fumător consumă 40 lei / zi doar pe țigări la o țigarr merge și o bere și o cafea adică 50 lei doar pe vicii.
50 lei x 30 zile = 1500 lei minim pe lună pe care ei trebuie să ii ceara obligatoriu de la angajatorul lor pentru drogurile lor zilnice social acceptate.

Asa că nici un salariubdin țara aceasta nu poate fi mai mic de 1500 lei pentru că se ocupă funătorii să ceară minim atât de la angajatorii lor

Pleste care ei maintrebuie să mai sintrăiască chirie frmei mâncare si alte lucruri care inseamna viata de zi cu zi.

Asta inseamna că noi ăstia care nu fumăm mulțumită fumătorilor avem un bonus de 1500 lei la fiecare salariu
Pentru care ei se luptă lună de lună ca noi să îl primim

Dacă nu ar fi funătorii salariul minim pe economie ar fi undeva la 1500 lei
La ce folos mai mult de atâția bani pentru un singur om?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum e starea aceea?

| Brizbriz a răspuns:

Plasturi cu nicotina
sau reduci treptat nr de tigari fumate

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

O sa zici ca spun povesti dar cauta cartea In sfarsit nefumator - Allen Carr si citeste-o. Pe mine m-a ajutat sa ma las.

| A9i9 a răspuns:

Eu zic, sa nu iti mai cumperi țigări o luna, și vezi câți bani ai strâns din banii de țigări și sa I înmulțești cu 12 (pentru a vedea cati bani strângi intr-un an) iar sigur faci mulți bani, și aceea va fi o motivație