| kieonami0999 a întrebat:

Salut!
Am o problemă cu oboseala dimineața. Nu mă pot pune la somn mai devreme de miezul nopții, iar dimineața când merg la liceu mă simt epuizat și câteodată mai ațipesc la ore. În afară de somn... îmi puteți recomanda niște tablete/pastile care dau energie rapidă ca înlocuitor pentru cafea? Am căutat pe internet la diferite farmacii, dar majoritatea sunt pentru rutina zilnică împotriva oboselii, dar nu asta caut eu, ci anume pastile cu efect rapid, care să mă țină treaz.
Mulțumesc!
Aștept răspunsurile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fantaspirit a răspuns:

Poți lua emocalm cu melatonina de la naturiste, iei o pastila cu jumate de oră înainte de a te pune la somn, daca e prea slabă poți lua doua deodată. Este important sa dormi mai devreme pentru a avea un somn de minim 7-8 ore, in aceste ore organismul se reface complet și nu te vei mai simți souizat fiindcă vei dormi suficient.

| kieonami0999 explică (pentru Fantaspirit):

Mulțumesc pentru răspuns! ????

| Fantaspirit a răspuns (pentru kieonami0999):

Npc happy

10 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Sulfat de dextramfetamine, modafinil, methylphenidate.

| DjSannan a răspuns:

În primul rând, ar trebui să începi prin a încerca să te culci mai devreme, chiar dacă îți va fi greu la început. Un somn adecvat este cheia unei energii optime, asa ca ar trebui sa încerci sa te culci la același ceas în fiecare noapte și sa te trezești la același ceas dimineața.

În al doilea rând, dacă totuși dorești să încerci pastile/tablete care să te țină treaz, ar trebui să cauți produse care să conțină cafeină sau alte ingrediente care vor stimula sistemul nervos și te vor ajuta sa rămâi treaz. De asemenea, ar fi bine să încerci și produse naturale precum infuziile de guarana sau ceaiurile verzi, care conțin cantități moderate de cofeina și care oferă energie în mod natural

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Pai ca sa adormi mai devreme seara poti sa iti faci o baie calda cu ulei de lavanda sau poti sa faci un amestec de ulei de cocos, ulei de lavanda si ulei de ylang ylang si le pui intr-o sticluta si te dai pe gat sau oriunde. Si cititul e recomandat pentru ca te face sa iti fie somn. Incearca pe tot posibil dupa 8 seara sa nu mai stai pe telefon sau tableta pentru ca au lumina albastra si iti pacalesc creierul si il fac sa para ca e zi si de aia nu adormi. Exista si un filtru sa nu mai fie lumina albastra dar la mine nu prea functioneaza. Daca chiar nu merge du-te la un doctor specialist, el stie ce sa iti dea

| Dobrinx a răspuns:

Cafeaua nu da energie. Cafeaua stoarce si ultima picatura de energie din tine big grin

Asa ca opreste-te in a mai bea cafea, chiar daca o sa te simti super obosit in primele zile [ este normal ], cam asa se manifesta dependenta de cafea :]]

Eventual poti face si un dus rapid dimineata, cu apa rece.

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Este important să înțelegem că oboseala poate fi cauzată de mai mulți factori, inclusiv lipsa somnului, stresul, anxietatea și alți factori medicali. Prin urmare, este important să vă adresați medicului dumneavoastră pentru a determina cauza oboselii și pentru a vă recomanda tratamentul potrivit.

Cu toate acestea, există o varietate de suplimente disponibile care pot ajuta la îmbunătățirea energiei și a concentrării, dar este important să țineți cont de posibilele efecte secundare și interacțiunile cu alte medicamente pe care le luați.

Unele suplimente populare pentru îmbunătățirea energiei și concentrării includ:

cafeina
guarana
taurina
ginseng
vitaminele B, în special vitamina B12
creatina
Este important să vă adresați medicului înainte de a lua orice supliment sau medicament, pentru a vă asigura că este sigur pentru dumneavoastră și nu interacționează cu alte medicamente pe care le luați.

| razvanhollywood165 a răspuns:

Baga un ceai verde dimineata in loc de cafea si sportul te face mai energic, daca adormi greu intreaba la farmacie pe cineva ce ar putea sa iti dea eu iau melatonina pentru somn dar nu stiu daca e pentru copii intreaba la farmacie si uite poftim mai poti pentru somn ca sa adormi mai devreme scrie pe net music for sleep relax system nervous si asculti in timp ce faci altceva si te linisteste.

| kieonami0999 explică (pentru razvanhollywood165):

Mulțumesc, sper să nu aibă efect laxativ laughing Am să iau astăzi melatonină, e ok, am 18 ani? Am să încerc și cu ceaiul, mersi!

| razvanhollywood165 a răspuns (pentru kieonami0999):

Intrebi la farmacie sau un medic