| EzekelAlex a întrebat:

Salut, am o problema cu transpirația si nu știu cum sa o rezolv, deci un exemplu este ca afara fiind frig și mie îmi este frig eu port sa zicem un tricou cu o geaca, transpir geaca foarte rau adica este o foarte mare pata detranspiratie dar nu este mirositoare, adica si la cald transpir rau si in mai multe situatii dar nu înțeleg de ce si când îmi este frig...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Hiperhidroza poate fi primara (fara cauza cunoscuta) sau secundara (ca raspuns/simptom al altor afectiuni).

Daca ai analizele la zi si stii ca nu ai probleme de sanatate care ar putea cauza transpiratia excesiva, atunci ramane varianta hiperhidrozei primare.
Exista diverse metode de tratament, dar acestea functioneaza doar partial sau pe perioade limitate de timp.Cel mai bun si eficient tratament pana acum, este injectarea de toxina botulinica de tip A.

Daca hiperhidroza este secundara, atunci trebuiesc tratate in primul rand afectiunile care o provoaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la dermatolog și în urma unor analize vei afla care este cauza. poate ești emotiv/anxios și în situații stresante transpiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie si alimentația sa o schimbi complet, dieta vegana ar fi indicata.

| EzekelAlex explică:

Am analizele bune, am făcut fotbal 7 ani analize în fiecare an și eu în timpul meciului nu transpiram deloc pe nicăieri în schimb transpir cand efectiv nu fac nimic sau când sunt stresant sau alte motive ale transpirației normale dar fără miros în majoritatea cazurilor

| Floridori a răspuns (pentru EzekelAlex):

Imi mentin parerea in legatura cu hiperhidroza primara si tratamentul acesteia, explicat in primul raspuns.
Dar un medic va putea sa te ajute mai mult.
Daca ceea ce vrei este sa scapi de aceasta problema acasa, nu prea ai cum. Poti incerca deodorantele care contin clorura de aluminiu, dar chiar daca vor functiona, in realitate problema va fi tot acolo.
Daca mergi la medic si ti se propune alta metoda de tratament in afara celei cu toxina botulinica, parerea mea este sa nu accepti pentru ca sunt bani aruncati de pomana si interventii fara un rezultat prea bun.Dar este doar un sfat, alegerea iti apartine, desigur!

| EzekelAlex explică (pentru Floridori):

Iti mulțumesc pentru ajutor și sfaturi, o sa iau tot ce ai spus în considerare happy

| Floridori a răspuns (pentru EzekelAlex):

Cu mare drag happy
Sper sa poti gasi o rezolvare.
Multa sanatate!