| JasonClover a întrebat:

Salut, am o problema, din cate stiti intre penisul propriu zis si capul acestuia exista o piele ca un fel de ata, aceasta se numeste frenulum, din cauza acesteia nu pot sa imi decalotez pielea penisului complet. Niste sugestii cum as putea sa imi pot decalota complet penisul, si inca o chestie, pot face sex daca nu imi pot decalota complet penisul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama FIMOZA si trebuie sa mergi la un urolog, pentru o parere corecta, putandu-se rezolva prin masaj sau chirurgical.
Evident ca nu poti avea sex cand ai fimoza, penisul fiind in imposibilitatea de a se decalota.

| minrest a răspuns:

Simplu. Mergi la urolog. Dar urologului nu i se va parea neserioasa cererea ta? Nu, deoarece nedecalotarea corecta a penisului este o problema reala, de rezolvarea careia se ocupa urologul. Da, se poate ca un frenum prea scurt sa impiedice decalotarea, dar de regula altele sunt cauzele. Tu mergi la urolog, si te rezolva.

| mastadont a răspuns:

Frenulumul o să se rupă aproape complet în timpul primului act sexual. Decalotarea completă nu este necesară pentru un contact adecvat.