| DanutzRosu a întrebat:

Salut, Am o problema foarte grava, mi-am dat pirce acum 3 zile si ma doare de numai pot. Am limba foarte umblata dar. a facut sub limba la bila acolo o chestie alba. Am auzit ca este puroi, Am apasat pe limba si iese si de sus de aia galbena. Ce trebuie sa fac? Si a-s vrea sa il scot doar ca e limba prea umflata nu se mai vede bila de jos doar un pic de tot... sad HELP ca nu stiu ce sa m-ai fac! ( Funda! )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

S-a infectat. Augmentin 1g 1/12h 7 zile.
Asa-ti trebuie daca vrei sa fii cooleanu.

| Karinakari99 a răspuns:

Of,ce naiba? Du-te la doctor si nu mai sta.El stie ce trebuie sa faci.Vezi daca-ti pui asa ceva-n limba?straight face

| Tmcn a răspuns:

In primul rand : Unde ti-ai facut piecing-ul? La un salon specializat, igienic sau ti l-a facut un oarecare? Trebuia sa fie facut intr-un mediu steril, si persoana specializata in asta iti spunea si cum sa-l ingrijesti, din cate stiu eu nu ai voie sa mananci ceva solid vreo 3 zile etc, un piercing nu e o simpla gaura pe care dupa ce o faci o neglijezi. Pacat ca ai facut pasul asta si nu l-ai facut corect, sa fii multumit de piercing. Clar e o infectie, trebuie sa-l scoti si sa iei medicamentele recomandate de un medic specialist.

| Camelisa a răspuns:

Hei
Uite si eu azi merg sa imi fac piecing in limba, doar ca sunt extrem de documentata inainte.In primul rand tu ar fi trebuit sa iei niste pastile (antibiotic) eu voi lua oxicilata(poti citi prospectul pe net)foloseste glicerina boraxata(este o solutie cu aspect uleios pe care tu poti sa il pui si in partea de jos a limbii dar si in partea de sus cu o betisor de urechii, daca nu cu degetul dar tu..fiind spalat pe maini)ai nevoie de apa de gura FARA ALCOOL si in caz de durerii insuportabile foloseste nurofen iboprufen(este pentru durerii).In al doilea rand trebuie evitate lactatele dar si frunctele cu acid(ca de exemplu:merele)incearca sa mananci mancare rece si...lichida! supa, mergi pe supa cateva zile.Limba iti este umflata pentru ca este normal, limba nu e obisnuita este ceva nou pentru ea, nu te speria in legatura cu umflarea, iti va trece in 4-5 zile. Daca nu incearca sa ti in gura cateva cuburi de gheata, iti v-a trece.
Am si eu cateva intrebari... unde ti-ai facut piercing'u? Cine ti l-a facut nu ti-a vorbit de riscuri si poate cum sa le previ? Cati ani ai?
Numai bine.

| Uratu140 a răspuns:

Bine nu mai face nimic, mai mult o inrautatesti du-te la un doctor imediacryingbafta

Răspuns utilizator avertizat
| asclepius a răspuns:

Of of copii prostuti...ce sa faci? sa stai sa suferi geniule ca poti sa il scoti prima data peste 2-3 sapt ca sa ramana gaoza asa ca stai si indura a fost alegerea ta de copil prostut

| Neinteresant222 a răspuns:

Invata sa te exprimi si o sa te putem ajuta!

| darrio2007 a răspuns (pentru Neinteresant222):

Nu putea pentru ca are limba ``umblata,,

| Neinteresant222 a răspuns (pentru darrio2007):

Cred ca i se limba plimba in gura laughing)

| darrio2007 a răspuns (pentru Neinteresant222):

Are ocazia sa ramana fara limba.Cu ce mai umbla?

| Nightshade a răspuns:

Din cate stiu, limba ar trebui sa se desumfle intr-o saptamana, dar din cate spui tu probabil ai mancat lactate, iti recomand sa te clatesti cu ceai de sunatoare si sa iei nurofen antiinflamatii.Cine ti-a facut piercingul ar fi trebuit sa-ti spuna lucrurile astea! happy