| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema grava. Am impresia ca transpir excesiv, cum alerg putin sau dau de cald cum transpir. Este prea multa transpiratie. Vara este foarte inestetic. Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Transpiratiile in exces de obicei dar nu e o regula sunt de cauza hormonala... ai o problema hormonala de care nu stii... mergi la medicul de familie si o sa te lamureasca ...sau la un consult endocrin... niste analize si o sa stii exact cauza... de obicei transpiratiile excesive sunt niste semne (simptom) in diferite boli. e mai bine investigat... multa sanatate

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Poate sa fie doar o lipsa de calciu, totusi du-te la medic si in functie de ce iti spune, posibil ca va trebui sa faci ceva analize medicale (eventual de sange).

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Da sigur va trebui sa-ti faci analize.Sotul meu 2 ani si-a tot facut analize in acest scop ca nu i se gasea nimic dar el transpira extraordinat de tare. Pana si in somn. A fost suspect de diabet. Pana la urma a fost din cauza trigliceridelor si a colesterolului marit si cum a inceput sa tina regim si sa slabeasca nu mai are aceasta problema.

Bula
| Bula a răspuns:

Transpiratul excesiv, daca este mult mai intens decat cel al colegilor tai in aceşasi conditii (si doar atunci) poate fi un semn de boala: problema de rinichi sau cardiac (inima), dar in aceste cazuri te si obosesti f repede.
Mergi la medicul de familie sa te consulte, eventual sa te trimita la analize.

assiris
| assiris a răspuns:

Un consult la un medic, cred ca de la endocrinologie poti incepe, iti va da un raspuns mai competent decit il dam noi aici.

| zamy a răspuns:

Si eu aveam aceeasi problema. Mi-am cumparat Drysol, la recomandarea unui prieten din Canada si dupa 2 aplicari eram uscat ca foaia de hartie :)

Il gasesti si la noi pe www.drysol.ro

| Miky85 a răspuns:

Si eu am avut ceasta problema ani de zile si ma gandeam ca nu o sa mai scap niciodata de ea. Transpiram foarte mult la axila, cumparatul hainelor era o adevarata problema pentru mine, nu puteam purta camasi sau bluze strimte, colorate. Sora mea care are aceeasi problema a descoperit un antiperspirant/tratament care a fost miraculos.
Ma gandeam sa imi fac operatie cu toxina botulinica dar e destul de scumpa si efectul dureaza cam 6 luni. De cand folosesc acest produs viata mea s-a schimbat complet, pot purta orice gen de bluza si problema transpiratiei a disparut complet. Produsul se numeste Perspirex si poate fii comandat dupa ocazii.ro costa 55ron dar dureaza 3 luni, in cazul meu mai mult pentru ca deja il folosesc de cateva luni si nu trebuie sa aplic decat o data pe saptamana.
il recomand din toata inima si sunt sigura va ajute si pe voi
http://www.okazii.ro/......irant.html