| George20123 a întrebat:

Salut, am scolioza si stau cam cocosat.Stiti daca pot face ceva(in afara de a merge la medic, sala, etc) ca sa imi indrept pozitia, sa imi indrept coloana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Apollo007 a răspuns:

Numai un fizioterapeut iti poate spune asta. Aceia de se ocupa de recuperarea oamenilor dupa accidente sau diverse probleme locomotorii. Consulta un doctor si in functie de afectiunea ta iti va recomanda sau nu un fizioterapeut.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Iti trebuie asa ceva: https://www.posturecorrector.ro/
Dar bine este sa intrebi medicul mai dinainte, sa vezi daca este buna asta sau o alta.

| zăGhost a răspuns:

Inot si gimnastică medicală.

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Deci nu exclude partea cu medicul! Ce varsta ai? Pana la o anumita varsta se poate corecta! Deci primesti 10 sedinte gratuite daca sunt recomandate de medic, cu un set de exercitii pe care sa le continui acasa! Mai exista optiunea de corset special! Sau in suma de 300 de lei poti comanda niste "hamuri" (foarte eficiente) pe care sa le porti cateva ore pe zi, acestea le poti purta la orice varsta, se comanda de pe net!

| SMH a răspuns:

Du-te la medic. Lasa corsetele. Trebuie gimnastica medicala.