| AlbertoMadalin17 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare legata de cantarirea alimentelor.
Eu mănânc cu ajutorul unei aplicații care îmi calculează caloriile la orice doar cântăresc și adaug gramele și numele alimentelor!
De exemplu eu dacă îmi fac capucino cu 200 ml de apa eu pe cântar trebuie sa pun doar praful de la capucino sau sa-l pun cu tot cu apa? Ca dacă îl pun cu tot cu apa 216 grame imi da multe calorii și dacă pun doar praful de la capucino 16 grame plic mai putine calorii, eu cred ca apa nu are calorii, m-am gândit sa întreb cunoscătorii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Apa nu se ia in calcul, fiindca nu are calorii.
Calculezi doar caloriile scrise pe plic.

| AlbertoMadalin17 explică (pentru Bula):

In sfârșit cineva care a înțeles întrebarea mersi!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apa aduce aport caloric negativ. Numarul de calorii se calculeaza la cantitatea de praf. Dovada: https://bit.ly/3mR6F1J

| Mosotti a răspuns:

Pai calculezi doar praful cate g are si cate kcal are, nu cu apa cu tot, iar daca pui si zahar, calculezi si pe ala care-l pui.
Dupa ce pui in apa, cana de cafea nu are mai multe kcalorii ca nu are cum, ca ai in plus doar apa care nu are kcal, in rest ai acolo doar capucino pe care l-ai calculat inainte si atat.

| Catrice a răspuns:

Ce greu e sa citești pe ambalaj nr de calorii...

| RobertMoon a răspuns:

Mai bine te uiti pe ambalaj la nr de calorii si calculezi singur. Aplicatiile alea sunt doar estimative si utile pentru produse care nu au pe ambalaj scris numarul de calorii, daca il are scris ce rost mai are? Iar oricum o paine din Romania nu va avea niciodata tot atatea calorii cu una din GBR sau alte tari, deci totul e aproximativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pune tu cat scrie pe plic si apa e 0