| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare legata de gastrita (daca a avut cineva).
Aceasta boala (daca e sa o numesc asa) se trateaza din ce am auzit si mi s-a zis ca din simptomele mele ca as avea gastrita cronica.
Se poate trata definitiv sau odata ce este tratat poate reaparea destul de usor si toata viata trebuie sa am grija la ce mananc?
Daca ati avut, voi ce simptome ati avut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa fii atent la dieta (medicul curant ar trebui sa îți spună cam ce ar trebui sa consumi din punct de vedere alimentar) și va trebui sa iei tratament pe termen lung.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Cat de lung?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Asta stabilește medicul in funcție de simptome, de gradul ei ( ca la una ușoară poți sa schimbi durata medicației). Dar câteva luni cel puțin vor fi pentru început.