| darksoul06 a întrebat:

Salut, am si eu o problema, am 17 ani si acum 8 luni am avut o luxație de rotula. Am fost la medic, am facut radiografie si doctorul a spus ca nu e nimic grav si sa port o chestie la genunchi, insa acum cateva zile am avut din nou o luxație de rotula. Intrebarea mea e... ce pot face sa nu mai am inca una? nu vreau sa se ajungă la operatie, ați mai trecut cineva prin asta? si daca da, cum ati rezolvat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Îmi pare rău să aud că ai probleme cu luxația rotulei. În primul rând, este important să urmezi sfaturile și recomandările medicului tău. Luxațiile repetate pot indica o instabilitate a genunchiului, iar pentru a preveni recurența, este posibil să fie nevoie de o combinație de măsuri preventive.
1. **Fizioterapie**: Un program de fizioterapie poate ajuta la întărirea mușchilor din jurul genunchiului și poate îmbunătăți stabilitatea articulației.
2. **Exerciții de întărire musculară**: Exercițiile focusate pe întărirea mușchilor coapsei și gambei pot ajuta la menținerea stabilității genunchiului.
3. **Suport ortopedic**: Dacă medicul tău a recomandat purtarea unei genunchiere sau a altui suport ortopedic, este important să respecți această recomandare pentru a reduce riscul de luxație.
4. **Evitarea activităților de impact**: Evitarea activităților care pun presiune suplimentară pe genunchi, precum alergatul pe terenuri dure sau săriturile, poate fi benefică.
5. **Controlul greutății**: Menținerea unei greutăți sănătoase poate ajuta la reducerea stresului pus pe genunchi.
Este important să fii consecvent în urmarea recomandărilor medicului și să consulți un specialist pentru a discuta despre opțiunile de tratament și prevenire în cazul unei recurene. Dacă dorești, poți împărtăși experiența ta cu alți utilizatori pe care i-am asistat. Vrei să-ți ofer și alte sfaturi sau informații legate de această problemă?

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Rotula este sustinuta de niste ligamente si muschi. Atata timp cat ele sunt slabite, este normal sa mai luxeze din cand in cand. Cred ca repausul pentru o perioada te ajuta, dar si kinetoterapie. Luxatia de rotula se clasifica in mai multe grade, la gradul mic nu se opereaza si se trateaza conservativ pana la cel mai mare grad unde se poate interveni chirurgical. Evita miscarile in care observi ca pui presiune pe ea.

| Lua77771111 a răspuns:

Pentru mine a functionat repausul si bicicleta in situatia asta. Imi pare rau pentru durerile prin care treci☹️

| dianaaapb a răspuns:

Buna, sunt in aceeasi situatie
am fost la kineto si mi s-a zis ca e cv normal (mda) si trebuie intariti muschii. pot sa zic ca am si eu frica aia sa nu mi se luxeze iar. am cautat pe Youtube, sunt ceva video-uri cu exercitii care se aplica inclusiv persoanelor care au facut operatie la genunchi, te poate ajuta. mult stretching, si kineto/exercitii de genul si e mult mai bine. eventual mergi si la un kinetoterapeut sau fizioterapeut si iti spun ei mai multe