| Safire17 a întrebat:

Am si eu o problema, mai exact prietena mea. deci, are 13 ani, 7 luni si 1.67 m inaltime, acum problema este ca acum vreo luna a avut parte de un contact sexual (neprotejat). Menstruatia trebuia sa ii vine cam pe 20-25, hai 30 septembrie, dar nu i'a venit... in ultima vreme zice ca are greturi aproape non'stop, ameteli si o cam doare burta (e si cam balonata). Ce parere aveti? Poate sa fi ramas insarcinata? Cat mai repede, va roog! La sfarsitul zilei de maine cel mai bun raspuns primeste funda, restul vot, va multumesc ffffffffffffffffff mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulia745 a răspuns:

Aproape sigur este insarcinata, tinand cont de simptome. Totusi ii poate intarzia si din cauza stresului, vreunei raceli, etc. Mie mi-a intarziat 2 saptamani din cauza stresului, dar nu am avut greturi, dureri, etc. Mai bine isi face un test de sarcina peste vreo 3-4 zile pentru a fi sigura. Multa bafta.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este destul de posibil sa fie insarcinata, desi e cam devreme sa aiba simptome. e posibil sa aiba intarzieri emnstruale si din cauza violului (la 13 ani orice act sexual este un viol). E cazul sa discute urgent cu parintii, fiindca la varsta asta o sarcina. un avort sau o nastere o pot omori. Totodata este important sa ajunga la politie in timp util pentru a-l impiedica pe pedofilul care a violat-o sa nenoroceasca si alte copile.

| iulia745 a răspuns (pentru Brigaela):

Stai linistita, la cum sunt "fetitele" de 13 ani din ziua de azi, nu stiu cine a violat pe cine.

| Brigaela a răspuns (pentru iulia745):

Cred ca este o exagerare urata. Cunosc multe fete si nici una nu gandeste asa. e adevarat ca provin din familii normale si sunt cat de cat educate. Ma intreb in ce mediu traiesti tu de tragi asemenea concluzii aberante.

| iulia745 a răspuns (pentru Brigaela):

E adevarat ca nu toate sunt asa, insa eu cunosc destule fete care se incadreaza in categoria de care am zis mai sus, si crede-ma e verificata treaba, nu e din auzite. Si sa nu crezi ca traiesc pe la periferia vreunui oras/orasel obscur...si nici elewinking

Abh
| Abh a răspuns:

Sa faca un test de sarcina si daca e pozitiv sa vorbeasca cat mai repede cu parintii.

| Rockart a răspuns:

Un copil inconştient. Să se înveţe minte!

| IrinaIvashkov a răspuns:

Buna

Pai ii recomand sa viziteze un ginecolog, pe viitor sa se protejeze folosind prezervativ, si ar putea merge la farmacie sa cumpere un test de sarcina. Spune`i sa aiba grija daca e insarcinata trebuie sa`si schimbe un pic alimentatia sau sa faca un avort cat mai rapid posibil

Bafta!

| iEmonel a răspuns:

Pff, ce as vrea sa intretin si eu relatii sexuale cu minore de 13-14 maxim 15 ani, dar ma baga aia la racoare pentru pedofilie. laughing
Pune-o sa faca un test de sarcina.

| gioia a răspuns:

Daca nu i-a venit inca e f posibil sa fie. Mai siguri puteti fi daca mergeti la farmacie si luati un test de sarcina. Face pipi pe bat stati cateva minute si aflati

| dididedediu a răspuns:

Na ce s-a intamplat.a ramas gravida?

| AncutzaDragutza97 a răspuns:

Cel mai probabil da. eu ii recomand sa-si ia un test de sarcina de la farmacie, si daca nu vrea sa afle maic-sa k a luat unul, sa se duca in alta parte si dupa aia sa-l arunce. daca e insarcinata, tr neaparat sa-i zic mamei sale si sa se duca sa avorteze. nu ar trebui sa mai aiba contact sexual cu iubitul ei.in primul rand k ii afecteazastudiile si in al doilea rand k corpul este pregatit de sex de-abia la 18 ani. sper ca ti-am fast de ajutor

| Safire17 explică (pentru AncutzaDragutza97):

A incercat sa vorbeasca si cu maiksa despre asta... asa in gluma... stii tu, un gen de ''daca s'ar intampla'' si maiksa nici nu a vrut sa deschida subiectul i'a zis ''te'as arunca pe geam ' eu te'am facut, eu te omor' '' si nu mai stim ce sa facem, nici eu si nici ea

| AncutzaDragutza97 a răspuns (pentru Safire17):

Mama ei nu o s-o omoare... trebuie neaparat sa-i zica.mama e cea mai buna prietena.mama obisnuieste sa-mi spuna k chiar daca as fi facut si cel mai mare rau de pe lume, tot trebuie sa-i zic fiinda se poate gasi o rezolvare. cel mai usor mod de a-i spune e sa-i zica adevarul, dar mai ocolit, adica stii u, cv de genu"mama am facut ceva groaznic, dar te rog sa nut te supy pe mine, nu am stiut k e gresit si k se va intampla asta"