| AlexDorinel a întrebat:

am un dinte definitiv plombat, si acum 2 -3 zile s-a spart o parte din el(partea neplombata), ce o sa mi faca la dentist, am si o mica carie acolo

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu-i nici o problema pentru dentist. Caria va fi indepartata si dintele va fi plombat. Daca va da toata plomba jos sau doar va completa cu alta, aceasta il poti intreba mai dinainte.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu stiu daca va fi nevoie de injectie (in gingie, pentru ca in dinte nu exista). la o carie mica nu cred ca se va folosi nici spray-ul si nici injectia, pentru ca nu este cazul. Tu trebuie sa ai deja experienta/cunostinta pentru ca nu este prima data cand mergi la dentist.
Injectia in gingie nu doare pentru ca mai inainte de injectie se va da cu un spray care amorteste gingia si nu se va simti nici o durere. Dar cum am zis mai sus, nu cred ca va fi cazul de injectie sau spray.
Curaj! Si sanatate!

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca nu te doare, atunci NU a ajuns la nerv
daca nu are nevoie sa curete pana la nerv nu o sa te doar si nici nu o sa iti faca injectie

deci, depinde de cat de adanca e, asa ca eu unul m-as duce cat mai repede la dentist