| Psychedelicz a întrebat:

Salut, am un pui de amstaff de o luna si 3 saptamani pe care l-am cumparat acum 5 zile. Veterinarul de langa mine este in concediu si vine pe data de 2 asa ca l-am tinut DOAR in casa si de dimineata il lasam afara 5 min. Astazi a inceput sa faca diaree foarte frecvent si mult. Am fost la doctorul veterinar i-a facut cateva injectii si i-am zis ca nu i-am facut vaccin & deparazitare iar dansa cand o intrebam de ce nu ii face schimba subiectul. Mi-a zis sa ii dau zeama de orez fiarta si ceai de menta amestecat cu ceai anticolici pentru copii iar acum a inceput sa vomite in continu... Mi-a zis sa merg maine sa il tina pe perfuzii si sa ii faca iar aceleasi injectii. Ce parere aveti ar trebui sa schimb medicul veterinar? Avand in vedere ca nu a vrut azi sa ii faca nici vaccin si nici deparazitare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Cat timp este bolnav nu ii va face nici un vaccin. Mergi urgent si cerei testul de parvoviroza, e in jur de 50lei. Daca te-a bagat pe perfuzii s-ar putea sa stie despre ce e vorba, dar nu ti-a mai spus.
Asta inseamna sa nu cumperi de la o canisa.

| Psychedelicz explică (pentru RedNose):

Ai mare draptate cu vaccinul. Nu la bagat la perfuzii pentru ca l-am dus imediat la veterinar si a zis ca boala nu si-a facut efectul chiar asa de rau. Da are parvo mai mult ca sigur a zis si doamna doctora. Pana acum i-am facut cate 4 injectii pe zi si cainele si-a mai revenit + un anumit regim. Doctora mi-a zis ca o sa mai faca tratamentul asta inca 3 zile maxim apoi deparazitare si vaccin si gata. :d

| RedNose a răspuns (pentru Psychedelicz):

Daca ai luat din pripa boala se va face bine, dar trebuie sa fi sigur ca a scapat de boala si apoi sa te bucuri, fiindca acum poate sa se simta mai bine, iar a doua zi sa se inrautateasca situatia...

| Kriss96 a răspuns:

Schimba veterinarul urgeeent! Dar foarte urgent! Daca este ce cred eu ar putea muri! Trebuia sa-i faca deja primul vaccin si primele deparazitari. Iar un caine se tine NUMAI in casa pana la varsta de 3 luni, cand primeste ultimul vaccin si este imun la anumite boli foarte grave. Deci vina este si a ta. Nu trebuia sa-l scoti afara nici un minut, daramite 5. Sunt de ajuns si doua minute ca sa se imbolnaveasca. Te rog mult schimba veterinarul si nu mai scoate cainele din casa pana cand va avea schema de vaccinare completa. Fa un efort si tine-l in casa. Si schimba veterinarul. De unde esti? Cunosc medici veterinari foarte buni, dar trebuie sa stiu de unde esti.

| Psychedelicz explică (pentru Kriss96):

"Daca este ce cred eu ar putea muri!", tu ce crezi ca poate fi?

| KINGPDA a răspuns:

Raspuns de profesionist : Daca ai posibilitate du-l la facultatea de medicina veterinara, poate avea paviroza, probleme intestinale, probleme cu diafragma etc. Deci recomandarea mea este sa il duci la cei mai experti nu medici veterinari de cartier pentru ca este o problema serioasa. Eu zic ca are sanse de reusita doar ca tratamentul o sa coste fie el o operatie fie medicamentos. La amstaffi se intampla frecvente si contrar celor spuse de alti si celor cu certificat de autenticitate adica pedigre se poate intampla. Iar vaccin nu se face decat cand catelul este foarte bine.