| anonim_4396 a întrebat:

Salut, anul trecut in septembrie am fost diagnosticat in urma unui rmn cu hernie de disc l5-s1 ( am probleme si la alte discuri dar aceea fiind cea care provoaca durerea nervului sciatic ). In urma numeroaselor antiinflamatoare, calmate, si injectii cu dezametazon durerile create de nervul sciatic pe piciorul stang nu au disparut ci s-au agravat, Pe 10 ianuarie un domn doctor neurochirurg m-a propus la operatie fiind ultima solutie ( discectomie). Au trecut 3 saptamanii de la operatie si au disparut toate durerile.
Tin sa mentionez ca aceste probleme provin din cauza ridicarilor de greutatii mari.
Intrebarile mele sunt (pentru cei care au trecut prin asta) : Ati putut face sport la un nivel intalt? Ati putut ridica greutatii mari fara probleme? Cat timp a trecut pana la recuperarea completa? A aparut hernia din nou dupa o miscare brusca, ridicare incorecta, etc?
M-ar ajut foarte mult raspunsurile voastre, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De acum e interzis sa mai ridici greutati mari, fiindca protezarea se poate rupe de la efort, iar coloana poate strangula maduva spinarii!
Asta ar putea duce chiar la paralizarea partii inferioare a corpului.

| Iote a răspuns:

Abia de acum nu mai ai voie sa faci eforturi mari si nici sport de performanta.