| MrMouse44 a întrebat:

Salut,aș dori să vă spun că în curând,mă voi opera de splină(va fi scoasă afară,deoarece am anemie hemolitică și splina îmi distruge eritrocitele), să răspundă doar cine știe
și aș dori să vă întreb:
-Cam cât durează operația?
-La ce mă pot aștepta după operație?
-Cum voi trăi fără splina?
-Ce riscuri sunt după operație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Daca nu ai spline accesorii (chestie care trebuie stabilita cu certitudine inainte de operatie, prin tomografie sau RMN), operatia dureaza in jur de 50-70 de minute.
2. Banuind ca esti tanara, te vei recupera repede, probabil intr-o saptamana vei putea sa iti reiei majoritatea activitatilor anterioare, incet-incet.
3. Vei trai absolut normal, singurele chestii sunt ca va trebui sa te vaccinezi antipneumococic si, anual, antigripal.
4. Riscul este sa faci mai suor infectii, de aceea este bine sa te vaccinezi. Nimic altceva, operatia nu iti va afecta calitatea sau durata vietii

1 răspuns:
| Kogaion a răspuns:

Eu iti urez multa sanatate si Doamne ajuta sa fie o operatie reusita!