| Robeeert15 a întrebat:

As vrea sa aflu cum pot sa fac muschi fara sala deoarece nu am timp, am 15 ani, 60 de kilograme, 1, 83 inaltime.

Tocmai de aceea as dori sa fac muschi pentru o conditie fizica mai buna, sunt cam slab.
Imi puteti spune si un program si o dieta buna? (Fara mancaruri exotice din Asia sau ceva de genul)

Multumesc, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| W0LF7 a răspuns:

Pentru ati putea dezvolta muscultatura in primul rand conteaza alimentatia,mai apoi antrenamentul(se compleataza una pe alta). Incearca sa consumi multe proteine (recomand cele din albus de ou deoarece se asimileaza foarte usor),le mai poti lua din produse din carne,produse lactate si unele legume. Dupa ce ai zis probabil esti ectomorf,deci poti consuma si grasimi si carbohidrati, dar daca iti doresti masa musculara prioritar este sa consumi proteine, dar si celelalte doua sunt esentiale. Daca nu vrei sa mergi la sala incearca sa iti cumperi niste gantere si sa lucrezi cu ele acasa, pe langa exercitiile cu gantere mai poti face acasa flotari, abdomene si tractiuni.Succes

2 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Si eu as vrea sa stiu cum pot sa fac bani fara sa muncesc. eventual fara sa ma dau jos din pat.

| Holy2010 a răspuns:

Exercitii de forta. Putine repetitii, greutati mari cam asta e principiul dar gasesti o sumedenie de antrenamente fara greutati doar cu propriul corp pe youtube. Include in alimentatie formula magica... Porridge = fulgi de ovaz pe care ii lasi la inmuiat peste noapte intr-un litru de lapte integral iar dimineata il fierbi precum un orez cu lapte pana se ingroasa. Poti adauga la final... miere, zahar, cacao, stafide, fulgi cocos, scortisoara, unt de arahide, banane taiate rondele sau orice doresti ca sa variezi gustul. Si incluzi acest porridge la dieta ta normala. Toate "Gainerele" contin proteine din zer/lapte si fulgi de ovaz. Desigur ajuta daca iti iei un supliment proteic din zer si adaugi o masura de fiecare data cand mananci porridge dar eu ti-am dat varianta ieftina si eficienta.
Good luck!