| 7e72uwjbbvwvsgw7289 a întrebat:

Salut, aseară voiam ma curat în urechea dreapta de ceara, după câteva minute nu știu ce am făcut dar am vrut sa dau în dreapta betisorul sa curat și mi s-a infudat dintr o data urechea, mai aud cu ea, dar puțin, nu ma doare sau ceva, țin sa menționez ca aveam multă ceara ( iar acum ceva vreme am avut și un dop tot în urechea respectiva ) AM IMPINS CEARA SI DE ACEEA NU MAI AUD? a trecut deja o nopate și tot nu aud

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la farmacie si cumpara asa ceva. Am avut si eu aceeasi problema pana acum cateva zile.
Urmeaza instructiunile din prospect.
Nu mai folosi niciodata betisoare pentru urechi.

https://www.drmax.ro/......armaceutic

| Simpatic a răspuns:

Urechile nu se curata niciodata cu betisoare sa va dezvatati de acest obicei naiv, poate crea multe probleme si apoi ii umpleti de bani pe medicii orl-isti.
Exista solutii la farmacie pentru ceara, costa maxim 40 de lei un spray de acesta, se foloseste 1-3 zile la rand apoi 1 data la cateva saptamani sau doar la cateva luni.
Ceara nu trebuie eliminata total sau mereu ea are rol important in cadrul urechii!
Dopurile cand se fac, se scot doar de medicul specialist.
In cel mai rau caz cand simti mancarime in ureche si nu ai acest spray la indemana bagi degetul mic intr-o batista curata imbibi in putina apa si stergi cu acel deget introdus in batista urechea.
Nu e o practica ok nici asta dar e o alternativa mai safe la betisorul de urechi care cand nu impinge ceara in pavilion, poate perfora timpanul.

| dullcat a răspuns:

Ceara din urechi nu se curata cu betisoarele deoarece mai rau faci.Betisoarele de urechi sunt doar pentru partea exterioara, niciodata pentru interior! Cumpara o solutie pentru desfundat (va dizolva ceara, apoi o absorbi cu un servetel) de la farmacie.Cel mai probabil s-a format un dop acolo si de aceea nu mai auzi.

| Catlove33 a răspuns:

Salut, te-as sfatui cand te speli sa dai jetu de apa in ureche, daca rezolvi problema imi scrii.