| w0LF a întrebat:

Salut, asta vara aveam 2 alunite pe maini, erau in piele nu iesite afara, nu imi placeau cum arata asa ca am incercat sa le scot cu unghiera, a curs sange si s-a format o cojita dar acum s-a vindecat, se mai vede un punct maroniu la ambele unde au fost, e posibil sa fac cancer sau ceva? mi-am dat seama ca am facut o mare prostie si ca a ramas o parte din alunita inca in piele respectiv radacina, la doctor nu ma pot duce deoarece de afla mama ma omoara am 14 ani... sper ca nu pot face cancer sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| benny a răspuns:

De unde esti tu atat de sigur ca are cancer, nu faci altceva decat sa bagi frica in om

9 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Exista posibilitatea sa faci cancer de piele, deoarece alunitele "zgarmate" pot degenera in leziuni maligne (cancer). Ce preferi, sa stai linistit si sa te omoare maica-ta, sau sa mori de cancer de piele? Eu zic ca mai bine ar trebui sa te duci la doctor, sanatatea pe primul loc!

| ciresepeetno a răspuns:

Uneori o alunita poate genera in cancer daca este deranjata in mod necorespunzator.Dar mai bine ai face o vizita la doctor.Si eu am multe alunite si nu dinacelea care sunt sub piele dar unele cad cu rostopasca si am inceput sa ma obisnuiesc cu ele.

| uNNe a răspuns:

Cu stupoare te informez ca ai cancer straight facestraight face

| benny a răspuns (pentru uNNe):

De unde esti tu atat de sigur ca are cancer, nu faci altceva decat sa bagi frica in om

| uNNe a răspuns:

Orqm mori laughing

| w0LF explică:

Nu cred, si nu e un raspuns concret.

| w0LF explică:

A trecut 1 luna si locul arata perfect vindecat atat ca se mai vede un punct mic maroniu

| w0LF explică:

De fapt au trecut aproape 2 luni si locul e vindecat, nu cred ca am sanse de cancer ar trebui sa se manifeste in 1 luna si sa se vada schimbarea, eu nu am nimic parca nici nu aveam alunita atat ca se vede un puct maroniu

| benny a răspuns (pentru w0LF):

Ar fi bine sa te duci la un doctor dermatolog, asa ca sa nu stai cu gandul la tot felul de prosti.

| w0LF explică:

Multumesc tuturor, daca ma uit cu lupa imi pot da seama daca e cancerigena?