| anonim_4396 a întrebat:

astazi am jucat in campionat {sunt portar} am tipat la jucatori sa stea la om m-am stresat, nu a fost degeaba am luat locul intai. La sfarsitul jocului a inceput inima sa-mi bata foarte tare timp de 3 minute m-am speriat foarte tare! nu stiu ce se intampla am 15 ani. Nu stiu ce a fost asta va rog cei care va pricepeti sa ma ajutati nu e de glumit cu inima!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| TaviSMURD a răspuns:

Se numeste trahicardie si se intalneste in special in urma unui efort fizic constant sau in urma unor socuri interne, la 15 ani nu ai de ce sa iti faci probleme(ma gandesc ca nu suferi de hipertensiune sistolica, sau vreo bola cardiologica) si mi ales daca spui ca ai jucat fotbal e normal nu ai de ce sa te temi dupa cum ai observat ti-ai revenit. In cazul in care mai ai astfel de sintome ti-as recomanda sa te duci la un medic cardiolog pentru un EKG adica iti va lipi pe corp niste "biberoane"(asa le numim noi) care o sa-i indice doctorului miscarile inimi, in cel mai rau caz s-ar putea sa ai un suflu sistolic sau sa fi predispus fibrilatiilor ventriculare (adica inima sa se contracte si sa se relaxeze involuntar in intervale neregulate dar garantez la 15 ani nu e cazul tau) Cu placere.

| claudiufarcas01 a răspuns (pentru TaviSMURD):

Cineva a mai patit asa! ma tem sa nu fac infract sau inima sa se opreasca

| TaviSMURD a răspuns (pentru claudiufarcas01):

Nu nu ai de ce sa te temi nu ai cum sa faci un infarct sunt sanse de 2% la varstata. E din cauza efortului fizic.

| boogdan91 a răspuns:

Stai calm, nu ai de ce sa-ti faci griji. E normal sa o mai ia inima la trap cand esti foarte concentrat pe ceva, efort, emotii...

| GizazCraist a răspuns:

E de la efort lol